Yaz Aylarının İdeal Meyvesi Ananas

Medical Park İzmi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, tropikal bir meyve olan ananasın hem lezzeti hem de sağlık için faydaları bakımından yazın bu sıcak havalarında bol tüketilmesi gerektiğini belirterek ananasın faydaları hakkında önemli bilgiler verdi:

Ananas, ingilizce pineapple ismini Güney Avrupalı kaşiflerin çam kozalağına benzemesi ile almış ancak dilimize latince ismi ananas comosus tan geçmiştir. Son dönemlerde diyetlerin vazgeçilmezi hatta simgesi haline gelen ananas içeriğindeki besin maddeleri, antioksidanlar ve bağışıklığı güçlendirmesi, iltihabı azaltması, sindirimi iyileştirmesi gibi sağlık için de olumlu etkileri ile oldukça önemli hale gelmiştir.

1,5 porsiyon meyve hakkına denk gelen yaklaşık 2 halka dilim ananas 80 kalori içerir. Lif bakımından zengindir. Vitamin ve mineral içeriği bakımından günlük gereksinimimizin ne kadarını karşıladığına değinelim.

C vitamini: 131% Manganez: 76% Vitamin B6: 9% Bakır: 9% Tiamin: 9% Folat: 7% Potasyum: 5% Magnezyum: 5% Niasin : 4% Riboflavin: 3% Demir: 3%

Özetle ananasın en çok C vitamini içerdiği ve günlük gereksinimimizi büyük ölçüde karşıladığını görüyoruz. C vitaminin yanında ananasın antioksidanlardan da zengin bir besindir Antioksidanlar vücudunuzun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir. Oksidatif stres, vücutta çok fazla serbest radikalin bulunduğu bir durumdur. Bu serbest radikaller vücudun hücreleri ile etkileşir ve kronik iltihaplanma, zayıflamış bağışıklık sistemine neden olur dolayısıyla hastalanma riskini de arttırır. İçeriğindeki bu antioksidanlar antikanserejon özelliğe de sahiptir.

Ananas, bromelain olarak bilinen bir sindirim enzimi içerir. Bromelain protein moleküllerini amino asitler ve küçük peptitler gibi yapı taşlarına ayıran proteaz enzimi gibi davranır. Protein molekülleri parçalandığında daha kolay emilir. Özellikle pankreas enzimi yetersizliği yaşayan kişilerde proteinli besinler ile birlikte ananas tüketimi yardımcı olabilir. Bu özelliğinden dolayı besin sanayinde bromelain et yumuşatıcı olarak da kullanılmaktadır.

Aslında ananas yüzyıllardır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur. Bir çalışmada ananas yiyen çocuklar ve tüketmeyen çocukların bağışıklık sisteminin gücü karşılaştırıldığında , ananas yiyen çocuklarda viral ve bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riskinin azaldığı, hastalıklarla savaşan granülositlerin de arttığı saptanmış.

Bir başka çalışmada, sinüs enfeksiyonu olan çocuklara bromelain takviyesi verildiğinde standart tedaviye göre daha hızlı iyileştikleri bulunmuş. Bu bağışıklık arttırıcı etkisinin içeriğindeki C vitamini ile ilişkili olduğunu düşünüyorum. Tabi bir de bromelainin anti inflamatuar yani iltihap azaltıcı etkisini de dikkate almak gerekir. Bu yüzden ananas enfeksiyon zamanında harika bir destek besin olabilir.

Bağışıklığı güçlendiren anti inflamatuar etkisi düşünüldüğünde iltihabi hastalıklarda da olumlu etki yapabileceğini hemen akla getirebiliriz. Aslında 1960lı yıllardan beri yapılan Ananas ın romatoid artrit belirtilerini ağrılarını hafifletmek için kullanılabileceğini gösteriyor.

Osteoartritli hastalarda yapılan bir çalışmada, bromelain desteğinin yaygın artrit ilaçları kadar etkili bir şekilde ağrının giderilmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Hatta bromelainin, özellikle kısa dönemde artrit semptomlarını hafifletme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Tabi ki bromelainin artrit semptomları için uzun süreli bir tedavi olup olmadığı ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç var ancak besin olarak tüketmenin herhangi bir yan etkisi yok. Bu yüzden romatizmal hastalığı olanlar diyetine hergün 2 dilim ananas takviye edebilir.

En bilinen etkisini sona sakladım. Bromelain dolaşımı arttırıcı özelliği sayesinde selülit, varis, dolaşım bozukluğu gibi sağlık sorunlarında olumlu etki sağlıyor. İdrar söktürücü özelliği sayesinde güzel bir ödem söktürücüdür. Selülit problemi olanlar, ödem ve şişkinlik şikayeti olanlar diyetlerine hergün 1-2 halka ananas takviye edebilirler.

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın