Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaklaşan 9 gün sürmesi beklenen bayram tatili sebebiyle çalışanlar tatil planı yapmaya başladı. Ülkemizde karayolu taşımacılığı diğer ulaşım yollarına göre daha yoğun kullanılıyor. Otobüs taşımacılığıyla beraber bireysel araç kullanımı da gün geçtikçe artıyor. Resmi tatillerin uzun süreli olması, insanların özel araçlarıyla yollara çıkmasına sebep oluyor. Bu da tedbirli ve tedbirsiz sürücülerin trafikte çoğalması anlamına geliyor. Araç sayısı arttıkça kaza sayısı da doğru oranla artış gösteriyor. Son 10 yılda bayram tatillerinde resmi verilere göre 14 bin 644 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasında 728 kişinin hayatını kaybettiği, 31 bin 133 kişinin yaralandığı görülüyor. Bu ciddi bir oran olmakla birlikte sürücülerin daha dikkatli olması gerekiyor. Toplu taşıma araçlarına yönelmek, imkanlar dahilinde demiryolu ve havayolunu kullanmak gerekiyor. Yine de kendi aracıyla yola çıkacak olanların veya kamyon ve otobüs şoförlerinin araç kullanırken 2 kat tedbirli olmaları gerekiyor.

Uzun veya kısa yolculuklarda şoför sağlığı

Şoför sağlığı bireysel olarak şoförleri etkilediği gibi o an trafikte olan herkesi etkiliyor. Bu yüzden araç kullanıcıları, yolculuk sırasında kendilerini düşünmelerinin yanı sıra trafikteki diğer şoförleri de düşünmek zorunda. Her ne kadar ehliyet alırken psikolojik sorunlar göz ardı edilse de şoförlerin trafikteyken sabırlı olmaları gerekiyor. Kişilik olarak gergin olan insanlar, panik atak gibi hastalıkları olanlar sakin olmaları gereken yerlerde anlık paniklerle ciddi kazalara yol açabilir. Bunun yanında gribal enfeksiyon, sinüzit, migren gibi halk arasında oldukça yaygın olan hastalıklar bile sürüş esnasında şoförlerin dikkatlerini dağıtabileceğinden, bu tür hastalıkların baş gösterdiği günlerde şoförlerin trafiğe çıkmamaları öneriliyor. Uyku problemi olan ve dikkat dağınıklığı olan şoförlerin ise daha kısa süreli kullanımlarda bulunmaları gerekiyor. Kafein içeren kola, kahve ve enerji içecekleri halk arasında uyku açıcı olarak görülse de kısa süreli uyarıcı etki haricinde bu içeceklerin sürüş sırasında herhangi bir dikkat artırıcı özelliği bulunmuyor. Uzun yola çıkacak şoförlerin iyi dinlenmiş bir şekilde, düzenli bir uykudan sonra kendilerini sağlıklı hissettikleri hallerde yola çıkmaları öneriliyor.

Trafikte dikkat artırıcı öneriler nelerdir?

Dikkat dağınıklığı bütün şoförlerin başına gelebilecek bir etkendir. Bu şoförlerin araç kullanmasına engel olmamakla beraber, şoförün mutlaka farkında olması gereken bir durumdur. Uzun yolculuklarda dikkatleri dağılan şoförlerin araçlarını güvenli bir yere çekip temiz hava almaları gerekir. Eğer temiz hava almak ve mola vermek dikkatlerini toplamalarına yardımcı olmuyorsa uyumaları gerekir. Bilimsel olarak bir işi çok uzun süre yapmak dikkat sorununa yol açar. Bununla birlikte yasal olarak da 24 saat içerisinde en fazla 9 saat araç kullanma kuralı vardır. Bu yasal sınırın yanı sıra şoförlerin her 2 saatte bir 15 dakika mola vermeleri önerilir. Yine yolculuk sırasında sıkça yapılan hatalardan birisi yiyecek veya içecek tüketmektir. Sürüş esnasında bir şeyler yiyip içmek dikkat dağınıklığına sebep olmakla beraber kazalara davetiye çıkarır. Sıvı tüketirken aracın içine dökülen içecek şoförün dikkatini dağıtıp kazalara yol açabilir. Yine araç kullanırken telefonla konuşmak yasal olarak da kesinlikle yasak olup kazaların meydana gelmesinde en önemli etmenlerdendir. Sürücüler eğer telefonla konuşacaklarsa mutlaka güvenli bir yerde mola vermeleri gerekir.

Arıza veya kaza anında araçta bulunması gereken ekipmanlar nelerdir?

Trafikteki araçlarda yasal olarak bulunması zorunlu ilk yardım malzemeleri vardır. Resmi gazetede yayınlanan, arabalarda bulunması gereken ilk yardım malzemeleri şöyle sıralanır:

 • 1 adet otomatik turnike,
 • 2 adet büyük sargı bezi,
 • 1 adet flaster,
 • 3 adet üçgen sargı bezi,
 • 10 adet çengelli iğne,
 • 1 adet paslanmaz makas,
 • 10 adet yara bandı,
 • 2 adet cerrahi eldiven,
 • 1 kutu gaz kompresi,
 • 1 adet antiseptik solüsyon,
 • Suni solunum maskesi,
 • El feneri,
 • Düdük,
 • Yanık örtüsü,
 • Hidrofil pamuk.

Aracında bu malzemeleri bulundurmayan kullanıcılar cezalandırılır, ceza yükümlülüklerine uymayanlar ise trafikten men edilir. Unutmayın; bütün bu malzemeler olası bir kaza sırasında hayati önem taşır. Yolculuğa çıkmadan bütün malzemeleri kontrol etmeli ve önlemlerinizi alarak yola çıkmalısınız.

Paylaş :

 • ilk yorum yapan siz olun..

 • Yorum Yapın