Sigara Bağımlılığı ve Sigara Bırakma Yolları

1987 yılından beri her 9 şubat, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigarayı bırakma günü olarak kabul edilmekte. Her yıl dünyada 7 milyondan fazla kişi tütün tüketimi ile bağlantılı sebeplerle hayatını kaybetmekte. Araştırmalara göre sigara, doğum öncesi dönemden itibaren çocuk ve erişkinleri etkileyen 50'den fazla sağlık sorununa sebep olmaktadır. Tütün tüketimi, önlenebilir ölüm nedenlerinden önde gelenler arasında bulunur.

Tütün endüstrisi, geleneksel sigaranın zararlarının tüm dünya tarafından anlaşılması nedeniyle elektronik sigara, nargile gibi farklı şekillerde piyasada yer almayı hedeflemekte. Oysa tütün ve nikotin ne şekilde ve hangi dozda tüketilirse tüketilsin sağlığa zarar verir. Dünya sigarayı bırakma gününde siz de sağlıklı bir adım atabilirsiniz.

Sigara ve KOAH

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Hastalık genellikle öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığına neden olur. En çok sigara kullanan 40 yaş üstü bireylerde görülür. Hava kirleticilerine ve tozlara uzun süre maruz kalma gibi çeşitli faktörler, KOAH gelişimine katkıda bulunabilir. Bununla birlikte sigara kullanımı, hastalığın bir numaralı sebebi. İşte bu yüzden sigara, KOAH vakalarının yaklaşık %90'ından sorumlu tutulabilir. Sigara dumanı, akciğer işlevselliğini etkileyen zararlı maddeler içerir. Akciğerlere doğrudan, uzun süre boyunca solunan toksinler ciddi akciğer tahrişine neden olur. Bunun sonucunda da KOAH'ın başlamasını tetikler.

Akciğerlerin nasıl çalıştığını bilmek, KOAH'ın akciğerleri nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olabilir. Akciğerlerde hava yolları ve alveol adı verilen hava kesecikleri bulunur. Alveoller nefes aldığınızda bir balona benzer şekilde havayla dolar. Nefes verince hava vücuttan atılır. KOAH'lı bireylerde akciğerler, hava yolları ve alveoller elastikiyetini kaybettiği için yeterli hava giriş çıkışı olmaz.

Elektronik Sigara ve Zararları

Elektronik sigaralar e-sigara veya buharlı sigara olarak da bilinir. Bunlar, pille çalışan cihazlardır. E-sigaranın doldurulabilen kartuşları bulunur. Bu kartuş, e likit olarak adlandırılan nikotin ve farklı kimyasallarla doldurularak kullanılır. Sıvı haldeki kimyasallar, kullanıcıların içine çektiği buhara dönüşür. Bu kimyasallar sağlığa zarar verir.

Elektronik sigaranın geleneksel sigaralara göre daha az zararlı olduğu söylenir. Fakat bu konuda yapılmış yeterli araştırma bulunmamaktadır. FDA'nın sigarayı bırakmanın bir yolu olarak e-sigarayı onaylamadığına dikkat etmek gerekir. Yapılan araştırmalara göre hiç sigara içmeyen gençlerin e sigara deneme oranının 3 kat artış gösterdiği bildirilmektedir. Yani e sigara, merakı kamçılayarak sigaraya başlamada oranlarında artışa neden olmaktadır.

Sigarayı Bırakmanın Sağlığa Faydaları

Tütün dumanı, 7000'in üzerinde kimyasal madde barındıran ölümcül bir karışımı içerir. Bırakma motivasyonu için sigarayı bırakmanın sağlığa faydalarını bilmek önemlidir. Sigarayı bırakanlarda;

Akciğer kanseri ve diğer birçok kanser türüne yakalanma riski azalır.

Kalp ve damar hastalıkları riski düşer. Sigarayı bıraktıktan sonraki 1-2 yıl içinde riskte düşme başlar.

Öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi solunum yolu ile ilgili belirtilerde azalma olur. Bu belirtiler tamamen ortadan kaybolmuyor olsa da sigara içmeye devam edenlere kıyasla azalır.

KOAH olarak da bilinen, önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi akciğer hastalıklarının gelişme riskinde azalma görülür.

Doğurganlık çağındaki kadınlarda infertilite riski azalır.

Hamilelik sırasında sigara içmeyi bırakan kadınlarda düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riski düşer.

Sigarayı Bırakma ve Kilo Alımının Kontrolü

Sigaraya başlayan bazı bireylerde kilo kaybıyla birlikte hızlı zayıflama süreci olabilir. Aynı şekilde sigaranın bırakılmasını takiben kişiler ortalama 3-5 kilo da alabilirler. Sigara bağımlılarının en büyük korkularından birisi de budur. Günlük daha çok sigara içen bireyler daha fazla kilo alma eğilimi gösterir ancak öncelikle şunu belirtmek gerekir; sigara kişiye kilo almaktan çok daha fazla zarar verir. Bunun yanında bazı önlemlerle kilo almadan da bu süreci rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Sigarayı bırakmaya hazırlanırken sağlıklı bir beslenme programına da başlamalısınız. Bu aşamada besin gruplarının ideal tüketim miktarını gösteren besin piramidi gibi bir araç kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Süreci daha kolay atlatmanıza yardım edecek bazı öneriler:

Daha fazla su içmek

Artan atıştırmalık ihtiyacı için meyve, sebze, antep fıstığı, badem gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmek

Şekerli ve nişastalı gıdalardan kaçınmak

Sigara içme dürtüsü geldiğinde yürüyüş yapmak, soda içmek

Yanınızda su ve sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak

Grup terapileri şeklinde sıralanabilir.

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın