Sağlıklı Nesiller, Sağlıklı Gelecek İçin Anne Sütü

Anne sütü, içerdiği temel besinler, antikorlar ve diğer faktörlerle bebeğin ilk 6 ayda ihtiyaç duyduğu bütün gerekli besin ihtiyaçlarını tek başına karşılıyor. Uzmanlar, bebeğin ileriki hayatında da sağlıklı bir birey olmasının temelinin anne sütü ile atıldığını söylüyor.

1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası nedeniyle Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Tuğçe Korkut, anne sütünün faydalarını anlattı.

Anne sütünün eşsiz ve gıda sektöründe üretilmesi mümkün olmayan bir besin olduğuna dikkat çeken Medical Park İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Tuğçe Korkut; “Anne sütü, bebeğin gelişim ayına göre, bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değişir. Örneğin, doğumun ilk 5 gününde salgılanan süte kolostrum denir. Koyu sarı renge sahip kolostrum, yüksek protein, düşük yağ içeriğine sahiptir. Ayrıca bebeğin bağışıklık sistemini geliştirecek çinko, sodyum, potasyum, büyüme faktörleri ve enfeksiyonlardan koruyan antikorlar içerir. Kolostrum için, yeni doğanın ilk aşısı diyebiliriz. Bebeğin ileriki yaşlarında birçok hastalıktan korunmasını sağlar. 5’inci günden sonra salgılanan anne sütüne, geçiş sütü denir. Bu süt henüz olgunlaşmamıştır, yağ oranı kolostruma göre biraz daha yüksektir ve zamanla olgun süt salgılanmaya başlar.” dedi.

Mikrobiyotayı güçlendiriyor

3’üncü haftanın sonunda anne sütünün olgunlaştığını söyleyen Korkut, “Olgun sütün, yüzde 55'i yağ, yüzde 37'si karbonhidrat ve yüzde 8'i proteindir. Anne sütünde temel karbonhidrat laktozdur. Anne sütü, bağırsaklardaki iyi bağırsak bakterilerinin oluşumunu da hızlandırır. Bebeğin ileriki yaşlarında, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasına sahip olmasında temel etkendir. Anne sütündeki yağlar; sağlıklı yağların doğru orantısına sahiptir. Bu sağlıklı temel yağ asitleri; myelin membranın (sinirlerin etrafındaki koruyucu kılıf) oluşmasını sağlar. Yani, bebeklerin sinir sisteminin gelişmesinde önemlidir.” dedi.

Anne sütünde bulunan uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitlerinin bebeğin beyin ve görme fonksiyonu gelişimi için çok önemli olduğunun altını çizen Korkut; “Anne sütünün doğal bir vitamin dengesi vardır. A, B, C ve E vitaminlerini içerir. Anne sütündeki vitaminler ve enzimler bebekte iltihabi olayların gelişimini de engeller. Bebek, ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü almalıdır. Bu dönemde anne sütü almak, bebeğin sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmasında önemlidir. Anne sütü ile beslenmenin, yetişkinlik döneminde oluşabilecek birçok hastalıktan korunmasında etken olduğu, yapılan birçok çalışmayla kanıtlanmıştır. Altı aydan sonra, bebeğin gelişimi için ihtiyaçları anne sütü tek başına karşılamayacağı için, ek besine geçilmelidir.” dedi.

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın