Prematüre Bebekler İEÜ Medical Park’ta Yaşama Tutundu

Farklı Kuvözlerde Ortak Yaşam Mücadelesi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada her sene yaklaşık 30 milyon prematüre bebek dünyaya geliyor. Dünyaya gözlerini düşük kilolu açan prematüre bebekler özel bakıma ihtiyaç duyuyor ancak milyonlarcası bu bakımı alamadığı için hayatta kalamıyor. Oysa kaliteli sağlık hizmetine erişim her yıl 1.7 milyon prematüre bebeği yaşatabilir.


İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Tülay Akça “Hastanemizde erken doğan mucize bebekler anne karnını taklit eden kuvözlerimizde normal gelişimlerini tamamlayarak taburcu oluyorlar.” dedi.Şu ana kadar 326 yeni doğan bebeğe umut olduklarını dile getiren Akça, bu bebeklerin beslenme, vücut ısılarının korunması, oksijen desteği gibi ihtiyaçları olduğuna dikkat çekti.

Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde büyük bir hassasiyetle bebeklerin bakımlarını sürdürdüklerini dile getiren Akça, “Bu bebekler küçük doğduklarından dolayı yaşamlarını sürdürebilmeleri için desteğe ihtiyaçları oluyor. Bundan dolayı bu bebekler yeni doğan yoğun bakım ünitelerine yatarak bir süre misafirimiz oluyor. Kiloları da çok düşük olduğu için kuvöz ortamında yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Normal doğan bebekler gibi beslenemedikleri için bir süre bazı proteinleri içeren serumlarla hayatta tutuyoruz.” diye konuştu.

En Çok Solunum Sıkıntısı Yaşıyorlar

Prematüre bebeklerin erken doğmasında anneden kaynaklı problemlerin olabileceğini söyleyen İEÜ Medical Park Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Arda Bozgül ise, “Örneğin tansiyon yüksekliği gibi rahimdeki bir takım problemler, çoğul gebelikler, bazen tüp bebek tedavisi gören ailelerde daha fazla görülebilmektedir. Bundan dolayı bu bebekler erken doğabiliyor. Peki, bu bebeklerin takiplerinde biz nelere dikkat ediyoruz? En önemlisi tabi ki beyin ile ilgili sorunlar oluyor. Gözle ilgili sorunları olabiliyor. Göz damarlarının gelişmelerinde sorunlar olabiliyor. Gerek lazer gerek ilaç uygulamaları ile gözlerinin daha iyi görmesi için tedaviler uyguluyoruz. Akciğer problemleri en büyük sıkıntıları oluyor. Büyüdükçe bazı ilaçlarla akciğerlerinin olgunlaşmasını sağlıyoruz. Bu şekilde büyülterek bebekleri taburcu ediyoruz. Kısacası bebeği en karnındaki gibi ortamdaki gibi büyümesine yardımcı oluyoruz.” dedi.

“Zafer Kazanmış Gibiydim”

Üçüz olarak prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin annesi 30 yaşındaki Ece Badarı, “Çocuklarım 1 kilo 18 gram, 1 kilo 28 gram ve 960 gram olarak 29 haftalık doğdular. Erken doğum olduğu için bazı şansızlıklar yaşadık. Şu anda hiçbirinin sağlığında bir sıkıntı yok ve 6 yaşındalar. Okullarına devam ediyorlar. Onları ilk olarak 34 günlükken kanguru eğitimi için kucağıma aldığım. Çok heyecanlanmıştım ve çok korkmuştum. Çok küçük oldukları için onlara zarar verebileceğimi düşünmüştüm. O anda hem benim hem bebeklerimin kalbi çok hızlı atmaya başlamıştı. Onlar hatırlamıyor ama ben ikisini eve aldıktan sonra bir tanesi hastanede kalmaya devam etmişti. Onu alıp çıkarken zafer kazanmış gibi hissetmiştim kendimi. Prematüre bebekler çok güçlü bebekler. Onların yaşaması için doktorlarımız çok üstün bir çaba harcıyor. İnanmak ve moral motivasyon çok önemli bu konuda. Ben İEÜ Medical Park yenidoğan ekibine çok teşekkür ediyorum. Onlara sonsuz sevgi ve saygı duyuyorum.” dedi.

“Hayatımın En Güzel Anıydı”

28 haftalık dünyaya gelen Hazal’ın annesi Raziye Yörük, “Bebeğimiz şu anda 5 yaşına geldi ve oldukça sağlıklı. Bebeğimizi doğum yaptıktan bir hafta sonra görebildim. Çünkü ben de o süreçte yoğun bakımdaydım. Bebeğimin o küçücük ellerine dokunduğum an sanki dünya durmuştu. Hiçbir şey hissedemiyordum, sadece o vardı benim için.” dedi. Babası Halil Yörük ise o anki duygularını şöyle paylaştı: “Bebeğimize 58 hafta boyunca sağlık açısından dokunamadık. Sadece uzaktan belirli bir mesafeden görmemize izin vardı. 58 günün sonunda ona dokunabildik. O zorlu bir süreçten sonra müthiş bir duyguydu. O duygu kelimelerle anlatamam. Hayatımdaki en güzel anım, ona dokunduğum andı.

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın