Meme Kanserinden Korunmada 10 Etkili Yöntem

Genetik etkenler, çevresel faktörler, sağlıksız beslenme ve yaşam alışkanlıklarında yapılan hatalar gibi birçok faktör meme kanserine zemin hazırlıyor. Ancak sık görülmesine karşın alınacak bazı basit önlemlerle bu hastalıktan korunmak mümkün olabiliyor.
* Günde 5 porsiyon sebze ve meyve şart: Yüksek kalorili ve yağdan zengin beslenme meme kanseri riskini artırıyor. Bu nedenle beslenmenizde yağ içeriği yüzde 20-25 oranında olmalı.
* Haftada 3-4 saat tempolu yürüyüş yapın: Düzenli yapılan spor ve egzersiz kilo dengesini sağladığı gibi, yüksek östrojen düzeyini de kontrol edebiliyor.
* Formunuzu koruyun: Menopozdaki fazla kilolu kadınların ideal kilolu kadınlara göre meme kanserine yakalanma riskleri daha fazla oluyor. Bunun nedeni ise obez kadınlardaki yüksek östrojen düzeyi. Yeterli miktarda kilo verildiğinde risk azalıyor.
* Uzun süre hormon ilaçları kullanmayın: Menopoz yakınmalarını azaltmak amacıyla kullanılan östrojen ve progesteron hormonunu içeren ilaçlar uzun dönemde, özelikle 5.yıldan sonra meme kanserine yakalanma riskini artırıyor.
* Alkol kullanmayın, sigarayı bırakın: Alkol kullanımı kanda folik asit düzeyini azaltarak ve aynı zamanda östrojen düzeyini yükselterek riski artırıyor.
* Gereksiz vitamin ve antioksidan takviyesi almayın: İhtiyaç fazlası olarak dışarıdan alınan vitamin gibi moleküllerin kanseri önlemediği gibi, riski artırabildiği üzerine çalışmalar var.
* Uzun süre doğum kontrol hapı kullanmayın: Özellikle 8 yıl ve daha fazla süre doğum kontrol hapı kullanımının riski artırdığına dair veriler mevcut.
* Erken yaşta çocuk sahibi olun: Geç doğum yapmayın ve bebeğinizi bol bol emzirin. Çünkü hiç çocuk sahibi olmamak veya ilk çocuğu 30 yaşından sonra doğurmak riski artırıyor.
* Stresten kaçının: Stresin kanser gelişimi üzerine etkisi net olarak açıklanamamakla birlikte bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek riski artırabileceği üzerine görüşler var. Stres ile mücadele etmek ve üstesinden gelebilmek hem riski azaltıyor hem de yaşam kalitesini artırıyor.
* Ailesel öykünüzü hekiminizle paylaşın: Anne, baba, kardeşler, hala, amca, teyze, dayı ve kuzenlerdeki kanser hastalık öykünüzün bilinmesi riskinizi de belirlemede yardımcı oluyor.

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın