Kronik Böbrek Hastalığı Kadınlarda Daha Fazla

Her yıl Mart ayının 2’nci perşembesi “Dünya Böbrek Günü” olarak kutlanıyor. Bu yıl 8 Mart tarihine gelen bu tarih aynı zamanda “Dünya Kadınlar Günü” ile de aynı tarihe gelmesi nedeniyle bu yılın tema başlığı “böbrekler ve kadın sağlığı” olarak belirlendi.

Medical Park İzmir Hastanesi Nefroloji Kliniği'nden Prof. Dr. Mansur Kayataş da bu ortak günün vesilesiyle böbrekler ve kadın sağlığı hakkında önemli bilgiler verdi. Tüm dünyada kronik böbrek hastalığının kadınlarda görülme sıklığının erkeklere oranla %2 oranında daha fazla olduğunu belirten Kayataş 3 maddede bunun nedenlerini açıkladı.

1- Lupus böbrek hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonları kadınlarda daha sık ve daha ağır seyretmektedir. Gerek akut ve kronik piyelonefrit gibi üst üriner sistem enfenksiyonları gerek sistit gibi alt üriner sistem enfeksiyonları kadınlarda daha sıktır.

2- Gebeliğe özgün görülen böbrek hastalıkları, hipertansiyon ve proteinüri ile seyreden gebelik toksemisi (preeklampsi)’nin eşlik ettiği akut ve kronik böbrek hastalıkları ile gebelik kanaması ve ciddi böbrek veya böbrek dışı enfeksiyonlara bağlı gelişen akut böbrek hasarlanması, kadınların bir kısmında sonraki yaşamlarında kronik böbrek hastalığına neden olurlar. Gebelikteki kadın ölüm nedenleri arasında 3. sırada böbrek hastalıkları yer almaktadır.

3-Böbrek hastalığında en etkin tedavi ve korunma erken farkındalıktır. Özellikle bazı coğrafyalarda sosyo-ekonomik ve kültürel değerlere bağlı olarak kadınların sağlık erişimine sınırlı ulaşımları hastalığın erkenden fark edilmesini engeller.

Paylaş :

Mansur Kayataş

Mansur Kayataş

Nefroloji  Tıp Eğitimi Ankara Üniversitesi Tıp Fak... Devamı....

Nefroloji Bölümünü

Yakından Tanıyın Gözat...
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın