Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış hastalıklarından korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Havaların soğumasıyla birlikte artan hastalık riskini düşürmek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerektiğini belirten uzmanlar, bunun için yeterli ve dengeli beslenmenin şart olduğunu söylüyor.

Medical Park İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sedef Temizkan, “Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme ciddi bir öneme sahip. Bunun yanında uyku düzeni, diğer beslenme alışkanlıkları, dışarıdan maruz kalınan toksisite yükü, egzersiz durumu gibi birçok faktör aslında bağışıklık sisteminde rol oynamaktadır.” dedi.

Tek bir besine ağırlık vermek yerine çok çeşitli beslenmenin daha sağlıklı olduğunu belirten Temizkan “Örneğin kaliteli protein olarak sadece kırmızı et değil bunun yanında taze deniz balığı ya da kuru baklagiller gibi bitkisel proteinlere de beslenmede yer vermek bağışıklık sistemini destekler. Balık; omega-3, fosfor, çinko ve selenyum kaynağıdır. Omega-3’ün bağışıklık sistemine etkisi azımsanmayacak düzeydir. Haftada 2-3 defa balık tüketilebilir.” dedi.

Ispanak, pazı, pırasa, brokoli

Sebzelerin mevsimine göre tüketilmesi gerektiğini söyleyen Temizkan, “Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler hem antioksidan deposu hem de vitamin-mineral bakımından zengindir. Kış aylarında ıspanak, pazı, pırasa, brokoli, karnabahar, kereviz, lahana, brüksel lahanası, mor lahana, turp, pancar, taze soğan, havuç, şalgam gibi sebzeler mutlaka her öğüne eklenmelidir. Bu sebzeleri çok pişirmek vitamin-mineral kaybına yol açacağı için uzun süreli pişirilmemelidir. Sebzeler haşlanacaksa buharda haşlanmalıdır. Bu sayede vitamin kaybı en aza indirilmiş olur. Ayrıca bu sebzelerden hazırlanan sebze suları (posasıyla) günlük beslenmenize eklemek, bağışıklık sisteminizi ciddi anlamda destekleyip hazımsızlık problemlerinize de destek olacaktır.” dedi.

Taze maydanoz, kırmızı biber, kivi

C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynadığını ifade eden Temizkan, “C vitamini insanlarda sentezlenmeyip dışarıdan alınması gereken vitaminlerden birisidir. C vitamini serbest radikallerle savaşan bir antioksidandır. Ancak toplumun birçoğu günlük ihtiyacı olan C vitaminin yeterli almayıp, hastalandıktan sonra bol bol mandalina, portakal yiyerek bağışıklığını yükseltmeye çalışır. Bu yanlış değildir ancak C vitaminin fazlası idrarla dışarı atılmaktadır. Yani doğru olan düzenli C vitamini alıyor olmak. Bunun için vitamin takviyeleri de kullanılabilir. Ayrıca en zengin C vitamini içeriğine sahip olan besin portakal değildir. Taze maydanoz, kırmızı biber veya kivi; portakalın neredeyse 3 katı kadar C vitamini içermektedir. Kahvaltınıza ekleyeceğiniz bir demet maydanoz ve kırmızı biber ile aslında ihtiyacımız olan C vitaminini almış olursunuz.” dedi.

Yoğurt ve kefir

Fermente gıdaların içeriğindeki probiyotiklerin bağışıklık sistemimizi desteklediğini söyleyen Temizkan “Evde yapılan yoğurt ve kefir bağırsak floramızın düzeltilmesinde etkilidir. Bununla beraber bağışıklığımızı da destekler. Probiyotik içeriği bakımından kefir yoğurttan daha zengindir. Evde hazırlayacağınız lahana turşusu hem probiyotik (bakterinin kendisi) hem de prebiyotik (bakterinin besini) kaynağıdır.” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Kış aylarında hastalanmamak için alacağınız en iyi önlemlerden biri de zencefil tüketmektir. Taze zencefili demleyerek günde birer bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Ayrıca günde en az 2-2,5 litre su içmeye dikkat edilmelidir.”

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın