+90.232 399 50 50

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?


Fatma Baysal Yusuf - Diyetisyen

Kış mevsiminin gelmesi, gündüzlerin kısalması ile birlikte beslenmemizde de büyük değişiklikler oluşmaya başladı. Kış mevsimi için bağışıklık sistemimizin en aktif olduğu mevsimdir diyebiliriz. Soğuk alğınlığı,grip,bronşit vb. birçok rahatsızlığın görülme sıklığının arttığını biliyoruz. Peki siz kendinizi kış mevsimine nasıl hazırlıyorsunuz? Kış aylarında nasıl beslenmeliyiz?

Güçlü bir savunma mekanizması istiyorsak eğer, onu desteklemeliyiz. Dikkat etmemiz gereken püf nokt alar;

Dünya Sağlık Örgütü bu dönemde vücut direncini güçlendirmek için A,C,E vitamini,selenyum, çinko, magnezyum gibi mineraller, omega-3 ve omega-9 yağ asitlerinin alımını arttırmayı önermiştir. Bu vitamin ve mineralleri doğal olarak besinlerle almanızı tavsiye ediyoruz.

Portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi narenciyeler, yeşil biber, marul gibi koyu yeşil yapraklı besinler,kırmızı meyve ve sebzelerde yoğun miktarda bulunan C vitaminini yeterli miktarda almak için günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve tüketmemiz gerekiyor.

Protein kaynaklarının diyetteki miktarı arttırılmalıdır. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller zengin protein kaynaklarıdır.

Kış aylarında hareketimizin azalması ile doğru orantılı olarak bağırsak problemlerinin görülme olasılığı da artmaktadır. Tüketimlerde posalı gıdaların düşük miktarda tutulması da buna zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden posadan oldukça zengin olan besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Kurubaklagiller, kepekli tahıllar (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna vb) , C vitamininden zengin sebze ve meyveler dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Günde 10 - 12 bardak su içilmesi de bağırsakların çalışmasına yardımcı olacaktır.

Kış mevsiminde güneş yüzünü daha az gösterdiğinden, D vitamini gereksinmesini karşılamakta sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20 dakika kadar güneş ışığından direkt olarak yararlanmaya ve haftada 2 - 3 kere balık yenilmesine özen gösterilmelidir. Yazın olduğu gibi kışın da kızartma ve kavurma işlemlerinden kaçınmalı; haşlama, ızgara, buğulama, buharda veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın