Karaciğer Kanseri Hastalarına Umut Işığı: Kemosaturasyon

Karaciğer kanseri hastalarına Türkiye’de sadece İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi’nde uygulanan kemosaturasyon tedavisi hastalara umut oldu. Karaciğer kanserleri ile mücadelede en etkili yollardan biri olarak tanımlanan kemosaturasyon, yüksek miktarda kanser ilacını ameliyatsız olarak doğrudan karaciğere veren ilk tedavi. Hastalara birden fazla kere uygulanabilen kemosaturasyon, karaciğerde bulunan çok sayıdaki kanserli tümöre karşı etki gösterebiliyor.

Belirtileri Neler?

Erkeklerde kadınlara kıyasla daha yaygın olan karaciğer kanserleri genellikle karında şişkinlik, ciltte sararma, kaşıntı, karnın sağ üst kısmından başlayıp sırta vuran ağrı, ani kilo kayıpları, haftalar süren iştahsızlık, şişkinlik hissi, ateş, geceleri terleme gibi belirtiler ile kendini gösteriyor.

Ağrısız ve Acısız Tedavi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Radyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Utku Mahir Yıldırım, karaciğer kanserleri tedavisinde kullanılan güncel tedavi yöntemi kemosaturasyon hakkında bilgiler verdi. Kemosaturasyon yönteminin yüksek miktarda kanser ilacının doğrudan ve sadece karaciğere veren ilk tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Yıldırım, “Yöntemin eşsizliği çok yüksek dozda verilen kemoterapi ilacının vücuda kaçırılmadan, filtrelenerek temizlendikten sonra geri verilmesine olanak sağlamasıdır. Yaygın ya da ilerlemiş karaciğer kanserlerinde dahi uygulanabilir. Yüksek dozda kemoterapötik ajanın direkt olarak sadece karaciğere verilmesine imkân sağlayan ağrısız, acısız tek tedavidir. Birden çok kez uygulanabilir.” dedi.

Kemosaturasyon yönteminin hemen hemen tüm karaciğer kanserlerinde uygulanabildiğini ifada eden Yıldırım, “Bu yöntem ile karaciğerin kendi tümörü veya metastaz yapmış yani karaciğere başka bir organdan yayılmış kanserleri tedavi edebilir. Özellikle diğer tedavilere yanıt vermeyen karaciğer tümörlerinde (üveal malign melanom, safra yolu tümörleri gibi) kullanılır.” dedi.

Türkiye’deki Sertifikasyona Sahip Tek Hastane

Kemosaturasyon yöntemi ile diğer organların kemoterapi ilacından zarar görmediğini söyleyen Yıldırım, “Kemosaturasyon ile karaciğere yüksek dozda kemoterapi ilacı atardamardan doğrudan verilir. İlaç vücuda dağılmadan toplardamardan emilir, filtreleme ile ilaç temizlenir ve kan geri verilir. Bu yöntem ile kemoterapinin diğer organlarda yol açtığı negatif etkiler ortadan kaldırılır ve hasta toksik etkilere maruz kalmaz. Tüm karaciğer tedavi edildiği için tanı anında görülmeyen mikro metastazları da tedavi eder.” dedi.

Kemosaturasyon tedavisinin multidispliner iş birliği ile yapılabileceğinin altını çizen Yıldırım, ekipte girişimsel radyolog, anestezist, onkolog ve perfüzyonist olması gerektiğini söyledi. Yıldırım, “Komplike ve özel eğitim gerektirmesi nedeniyle tüm dünyada az sayıda merkezde yapılabilmektedir. Türkiye’de sertifikasyona sahip olan hastanemizde yurtdışı ve ülkemizden karaciğer kanserli hastaları tedavi ediyoruz.” dedi.

İranlı Hasta İzmir’de Sağlığına Kavuştu

İran’dan gelen Fatemeh Jamshidi karaciğer tümörlerine çareyi İEÜ Medical Park Hastanesi’nde buldu. 51 yaşında hasta ile ilgili bilgi veren Uzm. Dr. Utku Mahir Yıldırım, “Meme kanseri nedeniyle takip edilirken hastalığı karaciğerine yayılan (metastaz) hastamızın İran’da yapılan tüm tedavilere rağmen karaciğerdeki tümörleri ilerlemişti. Kemosaturasyon tedavisi sonrası karaciğerindeki kitleleri kaybolan hastamız şu an sağlıklı ve sadece takip ediliyor. Çareyi ülkemizde kemosaturasyon tedavisi ile bulan İran’lı hasta sağlıklı hayata dönmenin mutluluğunu yaşıyor.” dedi.

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın