+90.232 399 50 50

Gripten Sizi RENKLER Koruyacak!

Kış aylarında havaların soğuması ve salgınlarla birlikte grip ve soğuk algınlığına yakalanmayan neredeyse çok az. Eğer grip ve soğuk algınlığına yakalandıysanız veya yakalanmak istemiyorsanız size bağışıklık sisteminizi güçlendiren besinleri tüketimlerine eklemenizi öneriyorum.

1.Yeşil: Yeşil yapraklı sebzeler, kivi
Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerin içerdiği C vitamini, folik asit gibi bileşenler , immün sisteminizi destekleyecektir. Roka,maydanoz,brokoli,pazı,ısırgan gibi sebzeleri zeytinyağlı veya salata olarak tüketebilirsiniz.
Diüretik olması ve bol posa içermesini nedeniyle boşaltım sistemini ve bağırsak sağlığınızı da olumlu etkileyecektir.
Kivi 100 gramında 80 mg C vitamini içeriği ile kuşburnu ve maydanozdan sonra en çok C vit içeren 3. besindir. Tropik bir meyve olduğu için her mevsimde tüketilebilir.

2. Turuncu: Havuç, portakal,mandalina
Havuç içerdiği beta karoten sayesinde oldukça yüksek antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar vücudunuzdaki toksik etki gösteren maddelerle savaşarak immün sisteminizi destekler.
Portakal ve mandalina bilindiği üzere iyi derecede C vitamini kaynağıdır. C vitaminin vücudumuzda üretemediğimiz ve depo edemediğimiz için dışardan almamız gereklidir. Mevsimindeyken C vitamini kaynaklarını bol tüketin.

3.Sarı: Zencefil, zerdeçal, bal, bal kabağı, kabak çekirdeği, adaçayı, yumurta sarısı
Eski çağlardan beri tedavi edici özellikleriyle kullanılan zencefil özellikle iltihap giderici ve bağışıklık destekleyici özellikleri ile soğuk algınlığında tüketilmelidir. Grip ve soğuk algınlığından kaynaklı oluşan bulantı durumunu azaltıcı özelliği de vardır. Kullanırken miktara dikkat edilmelidir. Çayların içinde veya süte eklenerek tüketilebilir.
Zerdeçal da içerdiği curcumin maddesi ile antikanserojen etkisi ile bilinmektedir. Hergün 1 tatlı kaşığı bal ile zerdeçal ve zencefil öksürük ve soğuk algınlığında destek olarak tüketebilirsiniz.
Kabak çekirdeği içerdiği selenyumve çinko ile immün sistemi desteklemektedir.
Adaçayı antiseptik özelliği nedeni ile özellikle boğaz ağrısında iltihap azaltıcı özelliğe sahiptir. Demlenmiş adaçayı ılıtılmış olarak gargara gibi kullanabilirsiniz.
Yumurta sarısı ise içerdiği biotin, folik asit, fosfor,çinko gibi kaliteli mineraller nedeniyle vücut bağışıklığı için önemli bir besindir.

4. Beyaz : Siyah turp, probiyotik yoğurt veya kefir, süt , sarımsak, yumurta beyazı
Dışı siyah ama içi beyaz olan turp içinde potasyum, kalsiyum gibi birçok mineral bulundururken, içerdiği flavanoidler ve fitosteroller sayesinde antioksidan ve kalp damar sağlığını koruyucu etkileri de oldukça yüksektir. İçerdiği posa ile bağırsak hareketlerini destekler. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliklere de sahiptir.
Probiyotik besinlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği artık çalışmalarlar bulunmuştur. Özellikle çocuklara probiyotik desteği yapılması hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlıyor bu yüzden çocukların yoğurt tüketmesine özen gösterilmelidir.
Sarımsak üzerine oldukça fazla bilimsel çalışma yapılmış bir besin. Sülfür içeriği yüksek olması nedeniyle karaciğer ve safra üzerine olumlu etkileri olduğu biliniyor. Aynı zamanda antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahip. Bu yüzden enfeksiyon durumunda sarımsak desteği alınmalıdır.
Yumurta beyazı ise anne sütünden sonraki en kaliteli proteindir. Hastalık durumunda vücudun direncini korumak için kaliteli protein alımı sağlanmalıdır.

5.Kırmızı :
Domates, nar, kuşburnu, kırmızı erik, kırmızı pancar,kırmızı biber,kırmızı soğan, elma,
Domates içerdiği laykopen sayesinde antioksidan özelliklere sahip ama mevsiminde tüketilmesini istiyoruz. Şu an mevsimi olmadığı için konserve vey salça şeklinde de tüketebilirsiniz. İçerdiği laykopenin sadece yağ ile emildiğini de unutmamak gerek.
Nar ; kaliteli miktarlarda C vitamini,Potasyum,Magnezyum gibi mineraller ve polifenoller, ellagitannin, antiociyanin, kuersetin ve tanenler gibi antioksidan maddeler içerir. Ayrıca bazı bakteri ve mantar türlerine karşı koruyucu etkisi olduğu düşünüldüğü için içerdiği C vitamini de düşünülerek bağışıklığı arttırıcı etkisi vardır.
Kuşburnu doğada bulunan en fazla C vit içeren besindir. 100 gramında 450 mg C vitamini vardır. Kuşburnunu marmelat olrak veya kendisini meyve olarak tüketebilirsiniz. Sıcak çay olarak tükettiğinizde C vitaminin ısıyla kaybı gerçekleştiğinden içerdiği miktar azalır. Bu yüzden çayını yaparken çok kaynatmayın, kaynamış suyun altını kapattıktan sonra içinde bekletin.
Kırmızı soğan ve elma kuersetin diye adlandırılan ve iltihap giderci ve ağrı kesici özellikleri bulunan bir madde içerir. Yemeklerinizi kırmızı soğan ile pişirebilir ve ara öğünlerde elma tüketebilirsiniz.
Kırmızı pancar potasyum, magnezyum, posa, fosfor, demir, A vit, C vit, Beta karoten, lutein ve zeaksantin karotenoidlerini içerir. Pancara rengini veren betanin, iltihap giderici etkileri vardır ama ısıyla kayba uğrar. Bu yüzden turşusunu değil çiğ olarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz.
Kırmızı biber de domates gibi laykopen ve havuç gibi beta karoten içermektedir. Her mevsimde salçasını, tozunu yemeklerde kullanabilirsiniz.

6. Siyah : Karabiber, üzüm çekirdeği, çörekotu
Karabiberin öksürük azaltıcı ve iltihap giderici etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca içerdiği kapsaisin temojenik etkisi ile metabolizma arttırıcı özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekler
Üzüm çekirdeği içerdiği proantosiyanidinler sayesinden antikansorejen etkiye sahiptir. Aynı zamanda damar çeperlerini güçlendirici etkisi nedeniyle kan dolaşımını hızlandırır. İltihap giderici özelliği nedeniyle ağrı gidericidir.
Kutsal tohum olarak bilinen çörek otunun etken maddesi timokinonun anti mikrobiyal etkisi olduğu ve bazı enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği olduğu bilinir ve bazı çalışmalarda bakteriyel enfeksiyonlarda bakterilerin çoğalmasını engellediği saptanmıştır.

7. Mavi-mor: Yabanmersini, mor lahana, incir, mürdüm eriği
Yaban mersini aktioksidan bakımından oldukça yoğun bir besindir. Yapılan çalışmalar vücuttaki zararlı maddeleri oldukça güçlü bir şekilde temizlediğini gösteriyor. Glisemik indeksi düşük olması ile de diyabet hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. İçindeki pigmentler kalp damar sağlığını da olumlu etkiliyor. İster taze ister dondurulmuş ister kurutulmuş olarak tüketebilir, çayını veya suyunu rahatlıkla içebilirsiniz.
Mor lahana tüketiminin yoğun olduğu bölgelerde meme kanseri görülme riskinin daha az olduğu farkedilmiştir. İçindeki sülfür,indoller glukosinatlar gibi birçok maddeyi kanser koruyucu olarak sınıflayabiliriz. Turpgiller familyasından geldiği için öksürük ve balgam söktürücü özellikleri de vardır.
İncir kalsiyum, demir, fosfor , potasyum gibi minerallerin yanında A vit, C vit gibi de içermektedir. Barsak çalıştırıcı özelliği ile de bilinen incir iyi miktarda antioksidan da içerir. Fakat yüksek miktarda enerji de içediğinden yeterli miktarda tüketilmelidir.

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın