Depremden Sonra Akut Stres Reaksiyonuna Dikkat

Uzmanlar, deprem gibi diğer doğal afetlerden sonra kaygı, korku, tedirginlik, çaresizlik, güvensizlik, suçluluk hislerinin ortaya çıkabileceğini ve bu durumun da akut stres reaksiyonunun bir parçası olduğunu söylüyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Merve Babalıoğlu İzmir’de yaşanan deprem sonrası oluşabilecek psikolojik problemlere karşı uyarılarda bulundu.

Deprem sonrası bu süreçte deprem anının sürekli gözlerinizin önüne gelebileceğini söyleyen Babalıoğlu, “Kendinizi sürekli sallanıyormuş gibi hissedebilir, en ufak bir sesten ürkebilirsiniz. Odaklanma sorunları yaşayabilir, hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz. Tepkileriniz abartılı olabilir, çabuk sinirlenebilirsiniz ve ağlayabilirsiniz veya hissizleştiğinizi gözlemleyebilirsiniz. Nefes almakta zorluk yaşayabilirsiniz. Mideniz bulanabilir ve iştahınızda değişiklikler olabilir. Uykularınız düzensizleşebilir, uykuya dalmakta güçlük yaşayabilirsiniz. Uykularınız bölünebilir veya kâbuslar görebilirsiniz. Kapalı alanlara girmek istemeyebilirsiniz. Sevdiklerinizi kaybetme korkusu yoğunlaşabilir ve onlardan hiç ayrılmak istemeyebilirsiniz. Kendinizi hayatın kontrolünü kaybetmiş ve amaçsız hissedebilirsiniz. Yakınlarını kaybedenlerde kabul edememe, öfke, tepkisizlik, sevdiklerinin geri döneceği hissi, suçlama, inkâr gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunların hepsi ilk haftalarda beklenen “akut stres reaksiyonu” denilen durumun bir parçasıdır. Bunların birkaç hafta içerisinde geçmesi beklenir, ancak bunların devam etmesi halinde günlük yaşamınızı sürdürmekte zorlanıyorsanız ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurmanız önerilir.” dedi.

Güvenilir Kaynaklar Dikkate Alınmalı

Bu süreçte güvenilir kaynaklardan gelen haberlerin dikkate alınmasını ve uzman önerilerini dinlemek gerektiğini belirten Babalıoğlu, “Özellikle sosyal medyada kaynağı belirsiz birçok haber böylesi afet dönemlerinde dolaşabilir ve bunlara maruz kalmak da mevcut kaygıyı arttırabilir. Bu dönemlerde hislerinizi olağan karşılamak, kendinizi güvende hissettiğiniz yerlerde bulunmak, kendinizi yakın hissettiklerinizle iletişim halinde bulunmak, kendinizi iyi hissettiğiniz aktivitelere yönelmek, nefes egzersizleri yapmak, beden bakımına önem vermek, sağlıklı beslenmek, yoğun alkol, madde ve sigara kullanımından uzak durmak önemlidir.” dedi.

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın