BUGÜN 10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

Dünya Ruh Sağlığı Günü, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ruh sağlığının önemini vurgulamak amacıyla 1992 yılından itibaren her sene 10 Ekim’de kutlanmaya başlanmıştır. Her sene farklı bir temayla ruh sağlığının önemine dikkatleri çekmeyi amaçlayan bugünün bu seneki teması “Herkes için Ruh Sağlığı- Daha çok Yatırım Daha çok Erişim” olarak belirlenmiştir. Ruh sağlığı hizmetlerinin herkes için eşit derecede erişilebilir olması gerekliliği vurgulanmaktadır.

Pandemi nedeniyle ruh sağlığı hastalıklarında artış olduğunu dile getiren İEÜ Medical Park Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Merve Babalıoğlu; “Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre ruhsal iyilik hali ruhsal hastalığın yokluğundan öte bireyin kendi yeteneklerinin farkına vardığı, normal yaşam zorluklarıyla başa çıkabildiği, verimli bir şekilde çalışabildiği ve toplumuna katkıda bulunabildiği iyilik durumudur. COVID-19 pandemisinin getirdiği çalışma koşullarının zorluğu, hastalık kapma veya bulaştırma korkusu, eğitimden uzakta kalma, sosyal izolasyon, kısıtlamalar, iş kaybı, ekonomik zorluklar, gelecek kaygısı, belirsizlik ve ani kayıplar nedeniyle duygusal sıkıntılar oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle ön safta çalışan sağlık çalışanları, çocuklar, gebeler, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar daha büyük risk altındadır.” dedi.

“Psikiyatrik Yakınmalarda Artış Gözlenmekte”

Dünyada 700 milyondan fazla kişide herhangi bir ruhsal bozukluk bulunmadığını söyleyen Babalıoğlu; “Dünya Sağlık Örgütü 2012 verilerine göre her dört kişiden biri yaşamlarının bir noktasında herhangi bir ruhsal bozukluktan muzdarip olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü 2018 verilerine göre ise her 40 saniyede bir kişi; bir yılda ise 800.000’den fazla kişi intihar ederek ölmektedir. Dünya genelinde ve ülkemizde de pandemi süresince psikiyatrik yakınmalarda artış gözlenmektedir ve bu artışın sürmesi beklenmektedir. Yapılan çeşitli çalışmalarda özellikle karantina dönemi sonrası travma sonrası stres bozukluğu sıklığının %41'e; depresyon belirti sıklığının ise ise %31'e yükseldiği gösterilmiştir. Özellikle COVID-19 enfeksiyonuna odaklanılan bu günlerde fiziksel sağlığı destekleyici olması açısından da ruhsal iyilik hali de önem kazanmaktadır.” dedi.

Babalıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Çaresizlik, karamsarlık hisleri, kaygı, moral bozukluğu yoğunlaştığında, günlük aktivitelerin yapılması zorlaştığında, önceden zevk alınan aktivitelerden artık zevk alınmadığında, uyku ve yeme düzeni bozulduğunda, eşlik eden bedensel belirtiler olduğunda, yas sürecinde ve özellikle intihar düşünceleri varlığında en yakın ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.”

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın