Başarısız Çocuklarda İşitme Kaybı Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 32 milyon, ülkemizde ise 2 milyon 200 bin çocukta işitme kaybı meydana geliyor. Hastanemizin KBB Kliniği’nden Prof. Dr. Murat Cem Miman da çocuklarda işitme sağlığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda işitme kaybının olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Miman, “İşitme özellikle her yaşta çok önem arz ediyor. Çünkü 5 duyumuzdan bir tanesi. Çocuklukta bilişsel yeteneği kazanmak için, erişkin ve yaşlı haldeyken ise hayatımızı idame etmek ve hayatta tutunabilmek için çok önemli bir duyudur. Çocukluktaki işitme hastalıklarının başında kulakta sıvı toplanmasıyla ilgili hastalıklar gelmekte. Bu nedenle okullarda başarı yönünden eksik olan çocukların işitme yönünden incelenmesi gerekiyor.” dedi.

Gözlük kullanmak kadar basit

Gelişen teknolojiyle birlikte işitme kayıplarında kullanılan cihazların artık çok etkili olduğunu kaydeden Miman, “Erişkin hastalarda gördüğümüz işitme kayıplarının sebepleri arasında iltihaplar ve ani işitme kaybı dediğimiz iç kulağın fonksiyonun kaybı geliyor. Yaşlı hastalarda en önemli işitme kaybı ise yaşlılığa bağlı olan kayıplardır. Özellikle yaşlılardaki işitme kaybının önemsenmesi gerekiyor. Çünkü yaşlılıkta çevredeki olan bitenden haberdar olamamak onlar için büyük problem. Gözlük kullanmak kadar basitleşen ve teknolojik olarak çok gelişen işitme cihazları ile düzeltilebilen işitme kayıplarını yaşlılarda atlamamak ve bu hastalarımızı işittirebilmek çok önemli.” dedi.

Paylaş :

Murat Cem Miman

Murat Cem Miman

Kulak / Burun / Boğaz Tıp Eğitimi Ege Üniversitesi Tıp Fakülte... Devamı....

Kulak / Burun / Boğaz Bölümünü

Yakından Tanıyın Gözat...
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın