Yeşilay Haftası Kapsamında Bağımlılık Semineri Düzenlendi

Medical Park İzmir'de bağımlılık semineri

1-7 Mart Yeşilay Haftası etklinlikleri kapsamında Medical Park İzmir Hastanesi'nde madde bağımlılığı hakkında seminer düzenlendi.

Psikiyatri uzmanı Uzm. Dr. Tarkan Amuk'un sunumuyla gerçekleşen seminerde Amuk, sigaranın dünyanın en uzun süren salgını olduğunu vurguladı. Her yıl 5 milyon kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü belirten Amuk; "Bu ölümlerin %70'i gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşmekte. Dünyada 1 milyar 200 milyon insan sigaraya içiyor ve bunun 2025 yılında 1 milyar 600 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor." dedi.

Sigaranın yaşam süresini ortalama 16 yıl kısalttığını, fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açtığını söyleyen Amuk, "Sigaradan kurtulmak için uygulanan tedaviler kişiye göre seçilmelidir. Psikososyal yaklaşımların amacı aile ilişkilerini düzeltmek, sorunların üstlenilmesini sağlamak, boş zamanların değerlendirilmesini sağlamak, bireyin yeni beceriler kazanmasına yardımcı olmaktır." dedi.

Seminere ayrıca Türkiye Yeşilay Cemiyeti İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Ülkü ve Medical Park İzmir Hastanesi Genel Müdürü aynı zamanda Türkiye Yeşilay Cemiyeti İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi olan Veysi Kubba da katıldı.

5 Mart 2019
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın