Uzmanından Ramazan Bayramı’na Özel Beslenme Önerileri

Uzmanından Ramazan Bayramı’na Özel Beslenme Önerileri

Bayramda Beslenmeye Dikkat

Sağlıksız Beslenme Kilo Aldırıyor

Ramazan Ayı’ında oruç tutanların, geç saatte yemek yeme, sahurda yiyip ardından uyuma gibi nedenlerden dolayı metabolizma düzenlerinin bozulmuş olabileceğini belirten uzmanlar, eski düzene dönerken acele edilmemesi gerektiği konusunda uyardı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni Sedef Tamcı, özellikle bayramda aşırı yağlı ve basit karbonhidratlı yiyeceklerle vücuda birden yüklenilmemesi gerektiğini söyledi.

Oruç tutarken vücudun 2 öğün yemek yeme düzenine adapte olduğunu söyleyen Tamcı, “Bu adaptasyon ile beraber birden artan öğün sayısı yavaşlayan metabolizma hızından dolayı kilo alımlarına neden olabilir. Bu yüzden bayramdaki beslenme düzenimiz çok önemlidir.” dedi.

3 Öğün Yemek Yemeye Başlayın

Oruç tutulan dönem boyunca vücudun 2 öğün yemek yeme düzenine adapte olduğunu belirten Tamcı, birden fazla öğün yapmak yerine yavaş yavaş eski düzene geri dönülmesi gerektiği konusunda uyardı. Doyurucu bir kahvaltı, protein ağırlıklı öğle yemeği ve hafif bir akşam yemeği olarak 3 ana öğünü özetleyen Diyetisyen Tamcı, “Kahvaltınız doyurucu ancak basit karbonhidratlardan fakir, avokado-zeytin-ceviz gibi sağlıklı yağlardan zengin olmalıdır. Öğle yemeğinde ise protein grubundan kırmızı et, balık, baklagiller, organik tavuk ve bol yeşillikli bir salatadan oluşabilir. Akşam yemeği ise çorba ve zeytinyağlı sebze yemekleri gibi hafif ancak doyurucu yemeklerden oluşabilir. Karabuğday ve kinoa gibi glisemik indeksi düşük olan tahıllılardan pilav yapabilirsiniz. Her yemeğinizin yanında mutlaka bol yeşillikli bir salata olmasına özen gösterin. Acıktığınızda çiğ kuruyemişlerden ceviz, badem, fındık yiyebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Yeterli Su Tüketimi Önemli

Susamayı beklemeden gün içerisinde bol miktarda su tüketilmesini öneren Tamcı, “Oruç tutarken susuzluğa iyice alışmış olabilirsiniz. Bu yüzden ilk etapta susadığınızı belki de fark etmeyeceksiniz. Özellikle yaz aylarında havalarında iyice ısınmasıyla sıvı ihtiyacımız artar. Günde ortalama 2,5-3 litre su içmeye özen göstermeliyiz. Yemeklerle beraber su içmek sindirim enzimlerini seyreltir ayrıca mide hacminizi genişletir. Bu yüzden suyu genellikle yemekten önce ya da yemekten en az yarım saat sonra içmeye başlayın. Bu sene daha farklı bir bayram geçireceğiz belki de. Akraba ziyaretleri olmadan, büyüklerimizi görmeden geçecek. Ancak yine de biri gelirse diye bir şeyler hazırlanacaktır. Bu bayramda şerbetli tatlılar yerine alternatif olacak sağlıklı tarifler deneyebilirsiniz. Örneğin evde kendiniz hazırlayacağınız sağlıklı dondurma çeşitleri, ikramlık şeker yerine hurma topları ya da incir topları hazırlanabilir. ” dedi.

Düzenli Uyku Şart

Uyku alışkanlığının düzene sokulması gerektiğini belirten Tamcı, “Uyku; düzenli bir metabolizmanın temel taşıdır. Hormonlarımızın düzenli salınımı için kaliteli uyku çok önemlidir. Özellikle çok geç saatlere kadar uyanık kalmak sürekli yorgun hissetmenize neden olur. Ayrıca sürekli bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyarsınız. Oruç tutarken uyku düzeniniz bozulmuş olabilir ve bunu toparlamak zaman alabilir. Ancak ilk zamanlar saatinizi kurarak erken uyanmaya çalışın. Kısa sürede eski düzenli döngünüze geri döneceksinizdir.” diye konuştu.

11 Mayıs 2021
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın