+90.541 399 50 50
+90.232 399 50 50

Şifa Veren Sesler Çocuk Korosu Başvuruları Başladı

Türkiye’de ilk kez özel bir hastanenin öncülüğünde kurulan Medical Park İzmir Hastanesi Şifa Veren Sesler Çocuk Korosu, zorlu ve heyecanlı geçen 2017/2018 döneminin ardından ikinci dönemde de yeni kayıtlar alarak kadrosunu zenginleştiriyor.

İlk dönemde yoğun bir sanat eğitimi alan koro, yıl boyunca pek çok performans sergileme imkanı buldu. Şifa Veren sesler Çocuk Korosu yeni dönemde de artan ilgiyle beraber 25 yeni çocuğu bünyesine katacak.

Görevimiz iyileştirmek

İkinci dönemde de ailelerin koroya ilgi gösterdiğini söyleyen Medical Park İzmir Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba, sosyal sorumluluk anlamında başladıkları projenin çıkış noktasını şu sözlerle anlattı, “Biliyorsunuz; görevimiz iyileştirmek, İnsanoğlunun sağlık alanında her anlamda hizmetindeyiz. Bütün bu hizmetlerin yanı sıra; evrensel dilimiz olan müziğimizle, insanlığın ortak saflığı, temizliği olan çocuklarımızı evrensel bir doğru noktada buluşturmak, müziğin iyileştirici, kucaklayıcı gücünü, çocuklarımızın sesinden dinletmek istiyoruz sizlere. Şimdinin küçüğü, geleceğin aydınlatıcısı sevgili yavrularımızın yaratıcılığıyla, notaların ahenkli uyumunun, ritminin nasıl harika şeyler ortaya koyabileceğini biliyoruz.”

Ruhsal gelişim

Projenin Devlet Korosu Ses Sanatçısı / Koro Şefi Gökçe Eriş ise, “Amacımız, farklı kültürlerde büyüyüp farklı farklı okullarda okuyan ama kulağında kendi öz kültürünün müzik tınılarına sahip yetenekli çocuklarımızın önemli bir kurum altında bir araya gelerek kaynaşmalarını, temel müzik eğitimi almalarını, şarkı söyleme yoluyla beğeni düzeylerinin yükseltmelerini, müziğin ve ritmin ilham verici gücünü keşfetmelerini, Türkçeyi doğru kullanmalarını, kişisel, fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde güzel sanatların, özellikle müziğin çok pozitif bir rol oynadığını görmeyi ve göstermeyi istiyoruz.” diyor.


Ayrıcalıklı eğitim

İkinci dönem için de koroya başvuracak olan çocuk ve ailelerin çok şanslı olduğunu söyleyen Eriş, “Çocuk sesleri, hızlı fizyolojik değişiklikler nedeniyle, pedagojik ve tıbbi bakış açıları ile dikkatle değerlendirilmelidir. Bu bilinçle koromuzun tüm sesleri hastanemiz vokoloji biriminde değerlendirilecek ve çalışmalar süresince kontrol edilecektir. Böylesi bir imkâna sahip olmak ve bu anlamda bir çalışma içerisine girmek sanırım çok az koroya nasip olur. Koromuzun her ferdinin sesini tanıması, sesini ve bedenini şarkı söylerken doğru kullanması yanında nitelikli solfej ve kulak eğitimi vererek ciddi bir müzik dağarcığı oluşturmasını sağlıyoruz.” dedi.

30 Eser öğrendiler?

2017/2018 neler yaptıklarını da anlatan Gökçe Eriş, miniklerin: nota, solfej, ses sağlığğ, nefes tekniği, duruş (postür), şarkı söyleme tekniği, ağzı açma, prozodi, Türkçe telaffuz, işitsel ve görsel hafızanın gelişimi, dikkati toplama ve kendini ifade edebilme, sahnede duruş konusunda eğitim aldıklarını söyledi.

Eriş ayrıca miniklerin repertuarlarına 30'a yakın eseri kattığını ve bu eserleri enstrüman aracılığı ile seslendirdiklerini de sözlerine ekledi.

Koroya başvuru süreci

Şifa Veren Sesler Çocuk Korosu’na katılmak için isteklilerin info@medicalparkizmir.com adresine: Veli iletişim bilgileri, katılmak isteyen öğrencinin kimlik (ad soyad, doğum tarihi) ve okul bilgilerini e posta olarak atması gerekmektedir. 20 Temmuz’da başlayan başvuru süreci 30 Ağustos’ta sona erecek. Koro kontenjanının en fazla 25 kişi olması öngörülmektedir.

MİNİKLERİN İLK DÖNEM PERFORMANSLARI

·29 Ekim 2017/İlk Konser: Cumhuriyet Bayramı – Medical Park İzmir Hastanesi

·27 Aralık 2017/Yeni Yıla Merhaba Konseri Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu

·18 Mart 2018/Çanakkale Şehitlerini Anma Konseri – Medical Park İzmir Hastanesi

·27 Mart 2018/Basın Buluşması - Swiss Otel

·23 Nisan 2018/Çocuk Şenliği Konseri – Medical Park İzmir Hastanesi

·10 Mayıs 2018/KALDER 19. Mükemmelliği Arayış Sempozyumu AÇILIŞ Konseri - Hilton

·12 Haziran 2018 / Sezon Finali Konseri – Medical Park Hastanesi

20 Temmuz 2018
  • Teşekkür
    07 Ağustos 2018

    Çocuklarımızın böylesi güzel bir projede profesyonellerden eğitim alıyor olması gerçekten mutluluk verici. Teşekkür ederiz.

  • Yorum Yapın