Organ Bağışı Kampanyamız Hız Kesmiyor

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında Medical Park İzmir Hastanesi Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile hastane lobisinde stant açarak şimdiye kadar 186 organ bağışı topladı.

Organlarını bağışlayan insanlar hastane girişinde bulunan “Bir İz Bırak Hayata” isimli panoya parmak izinlerini bırakarak kampanyaya destek veriyor. Sosyal Medya üzerinden de büyük ilgi gören etkinliğe İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yıldıray Çığırgil ve Göztepeli Hentbolcular da katılarak organ bağışında bulundu.

Başta Medical Park İzmir Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba olmak üzere bir çok hastane çalışanı da organlarını bağışlayarak kampanyaya destek oldu.

Hedef AB standartlarını yakalamak

Böyle organizasyonlarla organ bağışının daha da yüksek rakamlara ulaşacağını kaydeden Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken, “Organ nakli çalışmalarına Sağlık Bakanlığı işbirliği içinde organ koordinatörü olarak devam ediyoruz. İnsanlar kendilerinin veya bir yakınlarının başına geldiğinde bunu daha iyi anlıyorlar. Bildiğiniz üzere ben de 2005 yılında organ nakli olmak için İzmir'e geldim. Burada geçirdiğim başarılı bir operasyon neticesinde hayata bağlandım ve bu kent benim ikinci doğum yerim oldu. Dolayısıyla bu kente duyduğum minnetin bir sonucu olarak İzmir'e organ nakli yapılabilen modern bir hastane kazandırmayı hedefledim ve bu hedefime de ulaştım. Oluşturduğumuz bu tarz kampanyalar ile organ bağışında daha da yüksek rakamlara çıkacağımıza inanıyorum. İstatistiklere baktığımızda Türkiye'de milyon nüfus başına 7 civarında donör sayısı gözüküyor. AB ülkelerinde ise bu oranlar 15-20 civarında. Bize düşen görev bu konuda farkındalık yaratarak insanları bilinçlendirmek ve bu rakamlara ulaşmak hatta geçmektir.” dedi.

9 Kasım 2018
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın