"Narko Alan" Projesiyle İzmir'de Uyuşturucuya Geçit Yok

İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü sebebiyle Medical Park İzmir Hastanesi’nde bir konferans verdi.

Narko Alan projesiyle şu ana kadar kentte 1 milyon 825 bin kişinin kontrolden geçirildiğini ve 10 binden fazla suçlunun tutuklandığını belirten İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, 1070 polisin her gün kentteki birçok noktasında uyuşturucu satıcılarına yönelik çalışma yaptığını söyledi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Medical Park İzmir Hastanesi Başhekim Yrd. Dr. Zeki Hozer ise Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) raporlarına göre; Dünya genelinde 250 milyona ulaşan uyuşturucu kullanıcısı olduğunu vurguladı ve sözü İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’a bıraktı.

İzmir'de göreve başladığı 2016 yılında kendisine kentte 800 ila 900 arasında torbacı tabir edilen uyuşturucu satıcısı olduğu yönünde bilgi verildiğini hatırlatan Aşkın, yaptıkları operasyonlarda çok sayıda şüpheliyi yakaladıklarını kaydetti.

Uyuşturucuyla mücadele konusuna çok hassas olduklarını dile getiren Aşkın, "Bu konuda özel çalışmalar yaptık. 'Okullarımızın etrafında torbacılar var, çocuklarımıza uyuşturucu satıyorlar' şeklinde efsane var ancak böyle bir şey yok. İzmir'de bir milyona yakın öğrencimiz var ve hiçbir okulumuzun etrafında uyuşturucu satılmıyor." dedi. Aşkın, geçen eylülde "Narko Alan" projesini hayata geçirdiklerini anımsattı.

Örnek proje

Çarpık kentleşmenin uyuşturucuya zemin hazırladığını ifade eden Aşkın, “Bu proje kapsamında yaklaşık 10 binin üzerinde aranan suçluyu tutukladık. Bunların birçoğu uyuşturucudan aranan kişilerdi. 1070 polisle, şehirde uyuşturucu satıcılarına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu proje bütün Türkiye’ye örnek olmuş bir projedir. Dünya’nın hiçbir yerinde böylesine bir mücadele örneği yoktur. Bu proje ile artık gençlerimiz ölmüyor ve sentetik maddeler neredeyse satılmaz hale geldi. Çok doğru bir iş yaptığımız yürekten inanıyorum. Bu insan üstü emekle onlarca gencimiz hayatta kalıyor.” dedi.

Polis olarak sokaklara hakim olduklarını uyuşturucu sattırmadıklarını aktaran Aşkın, toplumda yaşayan herkesin bu konuda elini taşın altına koyması gerektiğini özellikle ailelere büyük görev düştüğünü sözlerine ekledi.

Konferansın sonunda Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zafer Beken tarafından İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’a plaket ve çiçek takdim edildi. İl Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Albay Mete Çağlar, Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürü Kaan Coşkun, Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yıldıray Çığırgil de konferansa katılanlar arasındaydı.

27 Haziran 2019
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın