Kent Söyleşilerine Rektörler Konuk Oldu

Medical Park İzmir Hastanesi ve Mövenpick Hotel İzmir sponsorluğunda her ay düzenlenen Kent Söyleşileri’ne bu ay rektörler konuk oldu.

Yeni Nesil Üniversite kavramı üzerine keyifli bir sohbetin gerçekleştirildiği söyleşide, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ve Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, yazar Gülşah Elikbank’ın sorularını yanıtladı.

Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, üniversitelerin evrensel düzeye gelmesi için Türkiye’deki üniversitelerin bir geleneğinin olması gerektiğini vurguladı ve hiç yabancı rektör ve dekanımızın olmadığını söyledi. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sonuçlarına göre Tükiye’nin eğitimde çok gerilerde olduğunun altını çizen Durman, doğru eğitim politikalarının oluşturulması gerektiğini belirtti.

Möderatör Gülşah Elilbank’ın gençlerin neden istedikleri bölümlerde okuyamadığını sorusuna cevap veren Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ise “Çünkü gençlerimiz özgür iradeleriyle seçim yapamıyorlar. Üniversite seçimlerinden önce danışmanlara önemli işler düşürüyor. Gençler kalplerinden geçen bölümü seçmeli. Yeni nesil üniversite kavramını konuşmak istiyorsak, gençler özgür iradeleriyle seçim yapmalılar.” dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ise YÖK’ün yeni bölümlerin açılmasını teşvik etmesi gerektiğini söyleyerek üniversitelerin evrensel boyuta ulaşması için veri madenciliği gibi yeni mesleklerin olduğu bölümlerin açılması gerektiğini belirtti.

Dr. Zeki Hozer tarafından projelendirilen söyleşinin sonunda, Medical Park İzmir Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba özel taşlardan yapılan resimleri konuklara hediye etti.

Ayrıca Urla Belediyesi Başkanı Burak Oğuz da söyleşiye katılanlar arasındaydı.

15 Haziran 2019
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın