Kent Söyleşileri 2019 Yılını Müzikle Kapattı

Medical Park İzmir Hastanesi ve Mövenpick Hotel İzmir işbirliğiyle her ay sanat ve iş dünyasından önemli isimlerin konuk olduğu Kent Söyleşileri, 2019 yılını müzik temalı bir söyleşi ile bitirdi.

Dr. Zeki Hozer tarafından projelendirilen Kent Söyleşilerinin bu ayki konukları; Boğaziçi Caz Korosu Şefi Masis Aram Gözbek ve Türk pop müziği araştırmaları ile tanınan yazar Murat Meriç oldu.

Yazar Gülşah Elikbank moderatörlüğünde ve Mövenpick Hotel Izmir’de gerçekleşen söyleşide, Türkiye’de tarihin müziği belirlediğini belirten yazar Murat Meriç, şarkıların hangi koşullarda nasıl yapıldığını merak ederek araştırmalara başladığını ve bu merakın giderek büyüdüğünü söyledi. Türk müzik tarihinde Zeki Müren, Barış Manço, Cem Karaca gibi şarkıcıların günümüzde neden olmadığı sorusu üzerine Meriç, “Bunun için biraz beklemek gerekiyor. Şu an kim ön plana çıkacak, kim önde ilerleyecek bunu bilmek mümkün değil. Zeki Müren bir gecede tek şarkısıyla Türkiye’yi etkisi altına aldığında onun çok büyük bir şarkıcı olacağı çok belliydi. Böyle figürler çıkıyor zaman zaman. Bugün bir Zeki Müren çıkmaz ama bir Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca çıkabilir. Bunun için zamanın geçmesini beklememiz gerekiyor.” dedi.

Boğaziçi Caz Korosu’nun performanslarının yer aldığı bir videonun da izletildiği söyleşide, Boğaziçi Caz Korosu Şefi Masis Aram Gözbek, koronun başlangıç hikâyesini anlattı. Koronun 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi müzik kulübünde koroların kurulmasına kadar uzandığını söyleyen Gözbek, 2005 yılında bu korolarla tanıştığını belirtti. Gözbek, 2007 yılında Boğaziçi Caz Korosu’nun başına geçtiğini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Koronun başına geçtiğimde elimde tüm imkânları kullanarak dünyadaki koro örnekleri hakkında araştırmalar yaptım. Yurt dışındaki eğitimlere katıldım. İlk andan itibaren yaptığım işi çok ciddiye aldım. Yeni bir ekip kurarak hiç yapılmamış performanslar sergiledik. Bu performanslar çok büyük yankı uyandırdı. Yurt dışında yarışmalara katıldık ve bir dünya üçüncülüğü ile ikincilik ödülü aldık. 2011 yılında dünya şampiyonasına katılmak istedik. O dönemlerde meşhur metro videomuz ortaya çıktı. Sıradanlıktan uzak bu performansımız ana akım medyada çok yer aldı ve birden popüler olduk. Bu gelişmeyle aslında koro müziğinin bu kadar sıkıcı olmadığını da öğrenmiş olduk.” dedi. Söyleşinin sonunda Masis Aram Gözbek, dinleyicilerin de katılımıyla ‘Kızılcıklar oldu mu?’ isimli şarkıyı canlı olarak söyledi.

18 Aralık 2019
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın