Kemosaturasyon Tedavisi Kanser Hastasına Umut Oldu

Manisa'da yaşayan 59 yaşındaki iki çocuk annesi Aysun Özüdoğru, uzun yıllar Malign Melanom isimli ölümcül bir cilt kanserine karşı mücadele verdi ve iyileştiğini düşündüğü sırada kanserin karaciğerine sıçradığını öğrendi. Tedavisi için kemosaturasyon yapılması gereken Özüdoğru, son çareyi Medical Park İzmir Hastanesi'nde buldu.

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde yaşayan ev hanımı Aysun Özüdoğru 13 yıl boyunca çeşitli hastanelerde gözünde Malign Melanom isimli cilt kanserinden dolayı tedavi gördü. Tedaviler sonucunda iyileştiğini düşünen Aysun Özüdoğru, kanserin karaciğerine sıçradığını öğrendi. Aldığı kemoterapilerin karaciğerindeki tümörün büyümesini durduramaması nedeniyle çaresiz kalan Özüdoğru, tedavisi için Medical Park İzmir Hastanesi'ne başvurdu. Özdoğru'ya, Onkoloji Kliniği'nden Doç. Dr. Çağatay Arslan'nın gözetiminde, Radyoloji Kliniği'nden Uzm. Dr. Utku Mahir Yıldırım ve Anestezi Kliniği'nden Uzm. Dr. Hasan Yurday Çetin yönetiminde büyük bir ekiple birlikte kemosaturasyon tedavisi uygulandı. Yöntem, Türkiye'de özel hastanelerde uygulanan ilk kemosaturasyon tedavisi olarak kayıtlara geçti.

“Karaciğer yetmezliğinden kaybedecektik”

Rutin tedavi yöntemlerinin bu tarz hastalarda işe yaramadığını dile getiren Uzm. Dr. Utku Mahir Yıldırım, “Hastamız Malign Melanom'dan kurtulduğunu düşünerek uzun yıllar takipte kalmış. Yıllar sonra karaciğerine bir tümor sıçraması sebebi ile bize başvurdu. Onkoloji hekimimiz tarafından tedavi verildi ama bazı kanser türleri kemoterapi verilse bile karaciğerde büyümeye devam ediyor. Malign Melanom da bu kanser türlerinden biri. Klasik tedavi yöntemlerinin bu tarz hastalarda işe yaramadığı için yeni ve etkili bir tedavi yöntemi olan kemosaturasyon yöntemini uygulamaya karar verdik.” dedi.

Ekip işi gerekli

Tedavi sonrasında kemosaturasyon hakkında bilgi veren Mahir Yıldırım, “İşlemimizin 3 aşaması vardı. İlk aşamamız, izolasyon dediğimiz karaciğerin toplardamarın dolaşımdan ayrılması, daha sonra yüksek doz kemoterapinin sadece karaciğere verilmesi ve o kemoterapi ajanında toplanıp dışarıda filtre edilerek kanın geri verilmesi. Bu işlem ciddi bir ekip çalışmasını gerektiriyor. Anestezi, Girişimsel Radyoloji, Onkoloji ve Perfüzyonist ekibinin koordine ve yoğun bir şekilde hasta ile ilgilenmesini gerekli. Çünkü işlem her ne kadar kolay gibi görünse de neticede kendi içerisinde ciddi tansiyon değişiklikleri gibi komplikasyonlar içeriyor. Kemosaturasyon, ülkemiz için de yeni bir teknik. Almanya ve Hollanda da normal rutin tedavi seçenekleri arasında yer alıyor. Biz bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Hastamızın durumu şu an iyi.” dedi.

İşlem sonrası konuşan hasta Aysun Özüdoğru, “Bu tedavi benim için umut oldu. İşlem sırasında hiçbir sorun yaşamadım. Şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Benim için büyük bir ekip çalıştı. Hepsinden Allah razı olsun.” dedi.

26 Haziran 2018
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın