+90.541 399 50 50
+90.232 399 50 50

Karnından Ameliyatla 22 Kiloluk Kitle Çıkarıldı

Aşırı kilolarından şikayetçi olan ve zayıflamak için hastaneye giden Suzan Şener’in karnından 22 kiloluk bir kitle çıkarıldı. Uzmanlar kitlenin dünyada saptanan en büyük çapta ve en ağır anjiomyolipom olduğunu söyledi.

İzmir Karşıyaka'da yaşayan 58 yaşındaki ev hanımı ve bir çocuk annesi Suzan Şener, aşırı kilo şikayetiyle gittiği hastanede karnından 22 kiloluk kitle çıkartıldı. Hastaneye 90 kilo olarak giren Şener, 68 kilo çıktı.

Suzan Şener, yaklaşık 18 yıldır kendisini aşırı kilolu sanıyordu. Bir çok sağlık merkezinde tetkik yaptırmasına rağmen karın bölgesindeki şişkinliğe cevap bulamayan ve diyet yapması gerektiği yönünde telkinler alan Şener, son olarak kızının yönlendirmesi ile Medical Park İzmir Hastanesi'nden randevu aldı ve bir takım tetkikler yaptırdı. Tetkikler ve muayeneler sonucunda karın bölgesinde 54cm. bir kitle taşıdığını öğrenen Şener, Prof. Dr. Murat Sözbilen ve Op. Dr. Şafak Öztürk tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile devasa kitleden kurtulmayı başardı.

“Dev diyebileceğimiz bir kitle”

Suzan Şener'e yapılan cerrahi işlem hakkında bilgi veren Prof. Dr. Murat Sözbilen, “Hastamız aşırı kilolarından dolayı bir çok merkezde tetkik yaptırmış ve diyet yapması önerilmiş. Bize de bu şikayetinden dolayı başvurdu. Biz hastanın kolları, bacakları ile gövde kalınlığı paralel olmayınca olayın sadece basit bir kilo almak olmadığını tahmin ederek ayrıntılı bir karın ultrasonu ve tomografisi ile hastamıza inceleme yaptırdık. Yaptırdığımız incelemelerin sonucunda karın içerisini tamamen dolduran, 54 cm boyutunda, yani dev diyebileceğimiz, sol böbreğe, sol böbrek üstü bezine, dalağa, pankreas kuyruğuna karın için omentum dediğimiz yağlı dokuya yapışık olduğunu gördüğümüz bir kitle tespit ettik. Hastamızı ameliyata aldık. Ameliyatta hastamızın bu büyük kitlesini bu bölgelerden tamamen çıkararak çok uygun optimal bir cerrahi tedavi sağladık ve oldukça başarılı geçti. ” dedi. Tıp literatürüne girdi Şener'in karnından çıkartılan kitlenin patolojik sonucunu değerlendiren Sözbilen, “Ameliyat sonrası çıkarılan kitlenin ölçümlerinde 22 kg. ağırlığında olduğunu gördük. Patolojik çalışma sonucunda da karın içerisinde böbrek dışı yerleşimli anjiomyolipom olduğunu tespit ettik ve tıp literatürü kaynaklarına göre de dünyada saptanan en büyük çapta ve en ağır anjiomiyolipom olduğunu gördük.” dedi.

“Keşke daha erken gelseymişim”

Ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Suzan Şener, “Uzun yıllar bir çok sağlık merkezine gittim bana aşırı kiloların ver dediler. Akrabalarım arasında da obez olanlar olduğu için ben de kalıtsal bir obezite hatası olduğumu düşündüm ama gerçek pek öyle değilmiş. Doktorum Murat Sözbilen ‘Siz bana 17 -18 önce gelseydiniz ben sizi hemen ameliyat ederdim' dedi. Ben yıllardır boş yere bu kitleyi taşıyormuşum. Keşke ilk olarak buraya gelseymişim. Hocamıza beni bu ağırlıktan kurtardığı için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

18 Mayıs 2018
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın