İEÜ Medical Park’ta akademik yıl başladı

Hastanede ders zili çaldı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri, İEÜ Medical Park Hastanesi’nde yeni akademik yıla ‘merhaba’ dedi. 64 tıp fakültesi öğrencisi, klinik eğitimlerini hastanede uygulamalı alacak. Geleceğin hekimleri, vakaları bizzat görerek deneyim kazanacak, alanında uzman kişilerden mesleklerinin en ince detaylarını öğrenecek. Tıp fakültesi öğrencileri, son teknolojiye sahip ekipman ve laboratuvarlarla dolu İEÜ Medical Park Hastanesi’nde kendilerini geliştirecek.

Tıp öğrencilerine yönelik klinik eğitimin başlaması nedeniyle hastanede düzenlenen tören; İEÜ Medical Park Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba, İEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu ve İEÜ Medical Park Hastanesi Başhekimi Dr. Orhan Satılmaz’ın katılımıyla gerçekleşti. Öğrencilere ilk dersi ise, İEÜ Medical Park Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken verdi.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İEÜ Medical Park Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba, “Burada sadece uygulamalı bir tıp eğitiminin değil, sağlık sektöründe kaliteli hizmeti sunan bir anlayışın ve Türkiye’nin geleceğini değiştirecek hekimlerin yetiştirileceği bir eğitimin temelleri atılıyor. Hastanemizde geçireceğiniz süre boyunca, bizim çalışma ilkelerimizden olan sevgi, saygı, sabır, sır, sadakat ve samimiyeti sizin de ilke edinmenizi ve bu doğrultuda çalışmalarınızı sürdürmenizi içtenlikle diliyorum. Kendinizi burada evinizde gibi hissedin” dedi.

HEM ZOR HEM FIRSAT

Pandemi döneminde eğitim görmenin zor ama aynı zamanda da bir fırsat olduğunu belirten İEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu ise, “Pandemi hepimizi çok zorladı ancak sizlerden, ‘Bu süreçten ne öğrendik?’ demenizi rica ediyorum. Gezegen sağlığından yaşam biçimi tıbbına, sağlık hizmetinin bütünlüğünden aşı çalışmalarına toplum verdiği tepkilere kadar, tıp fakültesi ayarında bir deneyim yaşıyorsunuz. Bu deneyimden bir şeyler öğrenmek sizlerin elinde. Sizi çok iyi bir hastaneye, çok iyi eğitimcilere, çok iyi yöneticilere emanet ediyoruz. Yeni akademik yıl, hepimiz için hayırlı olsun” dedi.

USTA-ÇIRAK EĞİTİMİ

Tıp fakültesi öğrencileri ile olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Başhekim Dr. Orhan Satılmaz ise, “Hekimlik; hizmeti görerek, bakarak, hocası ile yan yana durarak öğrenilen bir alan. Hocalarımız akademik anlamda yetkinler. Sizler bu nedenle çok avantajlı konumdasınız. Umarım bu fırsatı hocalarımızın yakalarını bırakmayarak değerlendirirsiniz. En son teknolojinin kullanıldığı bir hastanede eğitiminize devam edeceksiniz. Bu da çok büyük bir şans. Bu vesileyle bütün hocalarımız başta olmak üzere yeni eğitim yılının sizler için başarılı geçmesini diliyorum” diye konuştu.

İLK DERS OP. DR. ZAFER BEKEN’DEN

Akademik yılın ilk dersini veren İEÜ Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken de sürdürülebilir sağlığın altını çizdi. Sağlıklı yaşam hakkında bilgiler paylaşan Beken, “Kronik ağrı, sindirim bozuklukları, nörolojik hastalıklar, alerji, kolesterol yüksekliği, diyabet, cilt, otoimmün ve enflamatuar hastalıklar başta olmak üzere, benzer nitelikteki hastalıklara karşı ‘fonksiyonel tıp’ umut oluyor. Her bir kişi için hastalığın kökeninde yatan ana nedenleri inceleyen fonksiyonel tıp sayesinde, hem kronik hem de bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıklar gerileyebiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye odaklanan fonksiyonel tıp; her hastanın genetik, biyokimyasal yapısı ve yaşam tarzı ile ilgili verileri toplayarak kişiye özgü tedavi planı uyguluyor” diye konuştu.


6 Eylül 2021
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın