+90.541 399 50 50
+90.232 399 50 50

Dünya Tıp Literatürüne 6. Vaka Olarak Geçti

Kalbin toplar damarına kablo yerleştirdiler

Medical Park İzmir Hastanesi'nden Prof. Dr. İstemihan Tengiz ve Doç. Dr. Serkan Saygı 49 yaşındaki Milaslı Nazife Sağlık’ın kalbinin toplar damarı içine şoklama cihazı kablosu yerleştirerek zor bir işlemi başarıyla tamamladılar ve hastayı tekrar hayata bağlayıp dünya tıp literatürüne girdiler.

Muğla'nın Milas ilçesinde yaşayan iki çocuk annesi 49 yaşındaki ev hanımı Nazife Sağlık, 4 yıl önce kalbinin hem sağ hem de sol kısmından protez kalp kapağı ameliyatı oldu. Ancak bu ameliyatlarla da tam olarak sağlığına kavuşamadı. İlerleyen yıllarda kalp ile ilgili şikayetleri tekrar başlayan Nazife Sağlık'a Milas'ta gittiği hastanede kalp yetmezliği tanısı kondu ve şoklama cihazı takılması önerildi. Ancak Nazife Sağlık, daha önceden protez kalp kapağı ameliyatı olduğu için kalbine şoklama cihazı takılması zor bir operasyondu. Bunun üzerine Nazife Sağlık'a Milas'ta gittiği hastane tarafından Medical Park İzmir Hastanesi tavsiye edildi. Hasta, Medical Park İzmir Hastanesi'nde Prof. Dr. İstemihan Tengiz ve Doç. Dr. Serkan Saygı tarafından kalbin toplar damarı içerisine şoklama cihazı kablosunu yerleştirerek hastayı tekrar sağlığına kavuşturdu. İki uzman doktorun yaptığı bu operasyon tıp literatürüne 6. vaka olarak geçti.

“Alternatif bir yol bulduk”

Normal yöntemlerle hastaya pil takılmasının imkânsız olduğunu belirten Prof. Dr. İstemihan Tengiz, “Hastamızın daha önce kalbinin hem sağ hem de sol kısmına protez kapak konmuş. Daha sonra kasılma gücündeki yetersizlikten dolayı hastaya şoklama cihazı takılması önerilmiş. Bu türlü hastalarda biz şoklama cihazının kablosunu sağ karıncığın içerisine yerleştiriyoruz ama bu hastada hem solda hem de sağda protez kapak olduğu için kapak içerisinden geçip sağ karıncığa kabloyu koymak mümkün değildi. Bu yüzden alternatif bir yol bulmak gerekiyordu. Kalbin kendi toplar damarlarından orta kısımdan arkaya doğru geçen ‘middle cardiac vein’ olarak adlandırılan toplar damar içerisine bu şoklama cihazının kablosunu başarıyla yerleştirdik. Yapılan kontrollerde pilin çalışmasında herhangi bir sorun olmadığını da gördük. Araştırmalarımıza göre yaptığımız bu operasyon Pubmed kaynaklarına göre dünya tıp literatüründe 6. vakadır.” dedi.

Sağlığı yerinde

Operasyon sonrası tekrar sağlığına kavuşan Nazife Sağlık, “Ameliyatımı gerçekleştiren ve beni tekrar iyileştiren doktorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Girdiğim ameliyat dünyadaki nadir vakalardan birisiymiş. Bu nedenle böyle zor bir ameliyattan sağ salim çıktığım için doktorlarıma minnettarım” dedi.

19 Nisan 2018
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın