Atatürk’ün leblebilerini aşıran çocuğun sergisi, Medical Park İzmir Sanat Galerisi’nde

Resimlerle Atatürk

Yazar Hanri Benazus’un Atatürk fotoğraflarından oluşan koleksiyonu Medical Park İzmir Sanat Galerisi’nde açılan sergi ile İzmirliler ile buluştu. Aynı günün akşamında şair Yaşar Aksoy ile yazar Hanri Benazus, Atatürk ve İzmir temalı söyleşide tarihi bilgiler paylaştı.

Atatürk’ü 7 yaşındayken gören ve onun bulunduğu trene binerek sohbet etmesiyle bilinen işadamı ve koleksiyoner Hanri Benazus’un Atatürk temalı fotoğraf sergisi Medical Park İzmir Hastanesi’nin Westpark Outlet’teki Sanat Galerisi’nde açıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın açılış kurdelesini kestiği Hanri Benazus’un Atatürk fotoğraf sergisinde, 50 tane fotoğraf yer alıyor. Sergi 27 Kasım tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Hanri Benazus, şair Yaşar Aksoy ile birlikte aynı günün akşamında Medical Park İzmir Hastanesi sponsorluğunda Mövenpick Otel İzmir’de gerçekleşen ‘Atatürk’ün İzinde İzmir’ temalı söyleşiye konuk oldu. Benazus, Mustafa Kemal Atatürk ile tanıştığı anı anlatırken, Aksoy ise tarihe ışık tutan bilgiler paylaştı.

Atatürk ile tanıştığında henüz çocuk olduğunu söyleyen Benazus şunları söyledi “Olay 9 Ekim 1937 tarihinde geçiyor. Ben 27 Mart 1930 doğumluyum, yani 7 yaşındaydım. O gün için çok büyük bir iktisadi kuruluş olan Nazilli Basma Fabrikasına geliyor ve o fabrikayı açtıktan sonra ufukta ikinci dünya harbinin çıktığını varsaydığı için Ege’de tatbikatlar yaptırmaktadır. O da Aydın’ın Söke Ortaklar ve Çamlık beldeleri arasında yapılıyordu. Nazilli’den hareket eden trenin ilk durağı bizim o zamanlar yaşadığımız Ortaklar Köyü’ydü. Okur-yazar oranı oldukça düşük 40 hanelik küçük bir köydü Ortaklar. Babam da okuma yazma bilen 3 kişiden biriydi. Atatürk’ün geleceği haberini alınca babam eve geldi ve elbiselerini değiştirdi. O zamanlar evde, sokakta her yerde Atatürk konuşulurdu. Ben de o duygularla büyüyen bir çocuk olarak babama ‘ben de geleceğim karşılamaya’ dedim. Babam ile birlikte istasyona gittik ve civar köylerden de gelenler ile istasyon çok kalabalıktı. İstasyonda biraz bekledikten sonra Atatürk’ün treni istasyona geldi ve perona yanaştı. Atatürk tek başına indi trenden ve köylülerin arasına girdi. Sonra köylüler ile sohbete başladı. Yanında bir koruma ve bir yardımcısı yoktu, tek başınaydı. Köylülerle konuşurken ben de çocukluk heyecanıyla babamın elinden kaçtım ve Atatürk’ün yanına gittim. Ben onun için sıradan bir köylü çocuğuydum. Köylüler ile konuşurken bir yandan da saçlarımla oynamaya başladı. Atatürk sohbetleri bitirdikten sonra benim elimden tuttu ve trene bindirdi. Karşısına oturttu.” dedi.

“Türklüğün ne demek olduğunu o zaman anladım”

Gittiği konferanslarda adından dolayı ön yargılarla karşı karşıya kaldığını anlatan Benazus, sözlerine şu şekilde devam etti. “Ben onun masasındaki leblebileri yerken o penceresinden insanlara selam veriyordu. Selam vermesi bittikten sonra Atatürk adımı sordu. Adım Hanri soyadım Benazus dedim. Bana sen kimsin demedi. Adın neden Ahmet, Mehmet değil demedi. 7 yaşında bir çocuktum ve Türklüğün ne demek olduğunu Atatürk’ün sormadığı sorularla anladım.” dedi. Hanri Benazus Atatürk ile tanışma anını anlatırken salonda duygu dolu anlar yaşandı.

Özel Türk bayrağı

Şair Yaşar Aksoy ise 100 slayttan oluşan içinde tarihi görseller olan bir sunum gerçekleştirdi. Kurtuluş Günü öncesi kadınların evlerinde diktiği Türk bayraklarından bir örneğin de kendisinde olduğunu söyleyen Aksoy, 9 Eylül’den bir gece önce, Sırriye Hanım'ın dikiş makinesinde kızının elbisesinden yaptığı Türk Bayrağını Hanri Benazus ve Moderatör Gülşah Elikbank ile açarak selam verdi.

Söyleşinin sonunda yazarlar kitaplarını imzalatarak, katılımcılar ile fotoğraf çektirdi.

21 Kasım 2019
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın