Akciğer Kanserinin Kadınlarda Görülme Sıklığı Artıyor

Türkiye’de yılda 27 binden fazla kişiye, dünyada ise ortalama 2 milyon kişiye akciğer kanseri teşhisi konuyor Kanser türleri arasında dünyada en sık ölüme sebep olan akciğer kanserinin en büyük nedeni sigara kullanımı.

İEÜ Medical Park Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği’nden Doç. Dr. Ahmet Dirican 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sigara kullanımının artmasıyla birlikte, kadınlarda akciğer kanseri tanılarında artış olduğunu belirtti.

Akciğer kanserinin hem Türkiye’de hem de Dünya’da çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyleyen Dirican, “Dünya genelinde 2020'de 2,2 milyon yeni vakanın ortaya çıktığı ve akciğer kanserine bağlı 1,8 milyon ölümün gerçekleştiği tahmin ediliyor. Akciğer kanseri, akciğerin dokusunun içerisinde oluşan, anormal bölünen ve başka yerlere yayılma yapan, kişinin ölümü ile sonuçlanan bir hastalık. Akciğer kanserinin en sık nedeni ise sigara. Tüm akciğer kanserlerinin ortalama yüzde 85’inden sigara sorumlu. Akciğer kanseri tüm kanser türleri arasında erkeklerde birinci sırada yer alırken, kadınlarda ise dördüncü sırada yer alıyor. Sigara kullanımındaki artıştan dolayı da kadınlarda görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Bu nedenle de çok önemli bir sağlık sorunu. Sigara kullanımının toplumda azaltılmasıyla da akciğer kanserinde gerileme mümkün olacaktır. Peki, sigara nasıl akciğer kanserine neden oluyor? Sigaranın içerisindeki birçok kanserojen maddeler hücrelerin içerisindeki DNA’ların yapısında bozukluğa neden olarak yani oradaki genetik yapıyı bozarak bu hücrelerin çoğalmasına sebep oluyor. Bunun sonucunda ise kitle ile yani kanser ile karşı karşıya kalıyoruz.” dedi.

Erken Tanı için Düşük Dozda Tomografi

Akciğer kanserine neden olan diğer etkenler hakkında da bilgiler paylaşan Dirican, “Sigaranın haricinde toprakta bulunan radon gazı, çok fazla oluşan çevre kirliliği, daha önce radyasyona maruz kalmak, aşırı stresli yaşam gibi birçok faktör sıralanabilir. Akciğer kanserinin belirtilerine baktığımız zaman öksürük, balgam, göğüs ağrısı, nefes darlığı, inatçı, geçmeyen öksürükler ve geçmeyen enfeksiyonlar olduğu zaman akciğer kanserinden şüphelenmeli. Maalesef akciğer kanseri erken tanı alan kanser türlerinden biri değil. Eğer bir kişi 50 ile 85 yaşları arasındaysa, hiçbir şikayeti olmasa dahi 30 yıl boyunca günde en az bir paket sigara içtiyse, bu kişilere düşük doz tomografi ile erken tanı açısından tarama öneriyoruz. Bu kriterlerdeki herkesin akciğer kanserinin erken tanısı için mutlaka göğüs hastalıkları polikliniklerine başvurmaları gerekiyor. Uzun süre sigara içmiş kişilerde de riskin sıfırlanması için en az 15-20 yıl geçmesi gerekiyor. Yani biz eğer bu kriterlere uyuyorsak ve sigarayı da en az 15 yıl bir bırakma süremiz yoksa yine bu tarama programına girmemiz gerekiyor.” dedi.

17 Kasım 2021
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın