10 Yaşındaki Eren, 7 Ay Sonra Sağlığına Kavuştu - Eren’in 7 Aylık Mücadelesinde Mutlu Son

10 yaşında dördüncü sınıf öğrencisi Eren Mızrak’ın 7 ay önce yanağında bir şişlik meydana geldi. Bunun üzerine araştırmalar yapan aile tavsiyeler üzerine İEÜ Medical Park Hastanesi KBB Kliniği’nden Prof. Dr. Murat Cem Miman ile iletişime geçti. Gerekli tetkikleri yapılan ve filmleri çekilen Eren’in sağ yanağında iyi huylu bir tümör olduğu ortaya çıktı. Prof. Dr. Murat Cem Miman tarafından ameliyat edilen minik Eren, yüzündeki tümörden kurtulmayı başardı.Bu tarz yüz tümörlerinin tedavi edilmediği takdirde yüzün yapısını bozabileceğini söyleyen Miman, “Eren ile ilgili tek şikâyet yüzünde farkına vardıkları şişlik. Eren’in ailesi bunu dişlerinde iltihap olduğunu sanmışlar ama Eren’in aslında çok nadir görülen bir hastalığı var. O da üst çenesinde, sinüzün içerisinde bir kemiği andıran iyi huylu bir tümörün olması. Bu iyi huylu tümör sürekli büyüyen cinsten bir tümör. Büyüdükçe orayı şişiriyor, şişirdikçe de orayı itiyor. Nitekim itmelere bağlı olarak üst çenesinden aşağıya, damağa doğru ve yukarıya doğru bir kubbeleşmeye neden olmuş. Ayrıca sağ gözünde de yukarı doğru bir itilme var. Yani her iki göz arasında seviye farkı var. Çünkü yukarıdan ve aşağıdan arkaya doğru sürekli itilmesi var. Tümör büyüdükçe itmeye devam etmiş.” dedi.

“Ameliyat Olmasaydı Yüz Yapısı Bozulacaktı”

Eren’in yanağındaki tümörün tamamının çıkartıldığını belirten Miman, “Şimdi oraları itecek bir etken kalmadı. Artık yüzü normal gelişimini tamamlayabilecek. O bölgede bir baskı olmadığı için de yüz yönünden akranları ile hiçbir farkı olmayacak. Eğer Eren ameliyat olmasaydı bu baskılar artmaya devam edecekti. Göz yapısını, damağını ve yüzünü bozacaktı. Bu bozulmalara bağlı olarak da çok ciddi hasarlar meydana gelebilirdi. Sonrasında o hasarları temizlerken ameliyatla meydana gelecek düzeltmeler de hastanın ömür boyu yüzünde taşıyacağı anormallikler olacaktı. O yüzden erken müdahale etmemiz iyi oldu.” diye konuştu.

“Eren’in Ameliyatı Herkese İlham Olsun”

Eren’in ameliyatında emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına teşekkür eden anne Behice Mızrak, “Biz Eren’in 7 ay önce yanağında meydana gelen şişliği diş ile alakalı bir durum sandık. Bunun üzerinde bir dişçiye başvurduk ve Bodrum’da dişleri çekildi. Diş çekimleri yapıldıktan sonra şişkinlik inmedi. Bir takım araştırmalar yaptık, hastanelere başvurduk ama en sonunda Murat Cem Miman hocamızla tanıştık. Murat Hocam ve ekibine çok teşekkür ederim. Oğlumun sağlığına tekrar kavuşmasına vesile oldu. Umarım Eren’in ameliyatı Eren gibi diğer hastalara da ilham kaynağı olur. Eren sağlığına kavuştuğunda dünyanın en değerli şeyin sağlık olduğunu anladım. Başka hiçbir şeyin önemi yokmuş.” dedi.

28 Nisan 2021
  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın