Cildinizde Ortaya Çıkabilecek Bu 7 İşarete Dikkat!

1- AŞIRI TERLEME

 

Bulunduğunuz ortam iyi klimatize edilmiş yani ideal hava şartlarına sahipse ve bir gerginlik, sinirlilik durumu da yoksa aşırı terlememeniz gerekir. Böyle bir ortamda bile aşırı terlemeniz varsa bu toksik guatr veya graves hastalığının habercisi olabilir. Mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünün.

 

2- İNCE KIRILGAN VE ÇİZİLMİŞ TIRNAKLAR

 

        

Tırnaklarınızda görülen  yavaş  uzama,  çabuk kırılma ve çizgilenmeler   hipotiroidizm nedeni ile olabilir.  Tırnak belirtilerinin yanısıra kaba, kırılgan, cansız saçların olması,   vitamin eksikliği, honrmonal dengesizlik işareti olabilir.   Hemen bir doktora gözükmenizde fayda var.

 

3-     SİVİLCELER

 

       

Sivilceler genelde yağlı cild dokusu, hormonal dengesizlik  sonucu olarak ortaya çıkar. Önce sebebi tespit edilip bir uzman tarafından tedavi edilmelidir.

 

4-     BENLERDE ANİ ARTIŞ

 

        

Cildinizde benlerin oluşmasının bir çok sebebi olabilir. En temel sebebi kalıtımsal olmasdır. Aile büyüklerinizde de benzer benler varsa bunlar size miras kalmış olabilir. Bunun dışında benler çok fazla ultviyole ışınına maruz kalma sebebiyle de oluşur. Genelde benler zararsızdır ancak  bazen kanser habercisi olabilir . Sayıları hızla artıyorsa ve ağrı acı veriyor, şekilleri ve renkleri değişiyorsa bu mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerektiğinin işaretidir.

 

5-     ANİDEN ORTAYA ÇIKAN KIRMIZILIKLAR

 

        

Vücudunuzda aniden ortaya çıkan kırmızı noktalar bir sıkıntı olduğunun işaretidir. Bir gıdaya, ev kimyasalın, bir ilaca veya suçiçeği bibi bir takım bulaşıcı hastalıklara işaret olabilir. Acilen doktora gitmeniz gerekir.

 

6-      CİLDDE BEYAZ LEKELER

 

       

Cildin belli bölgelerinde renk pigmentlerinin kaybına vitiligo hastalığı deniyor. Melonosit hücreleri vücudun bağıkşıklık sistemi tarafından öldürülünce pigment oluşturulamıyor  Belli bölgelerdeki derinin rengi beyaza dönüyor. Bir dermatologla görüşmek en iyisidir.

 

7-     KOYU KAHVE RENKLER

 

       

Bu bölgelerde nortaya çıkan kadifemsi görüntülü koyu lekeler akantozsi nigrikans hastalığının habercisi olabilir. Ve bu hastalık hormonal bir probleme, şeker hastalığına  veya bir iç organ kanserine eşlik edebilir.  Dermatoloji ve endokrinoloji doktoruna gitmenizde fayda vardır.

 

 

Paylaş :

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın