+90.541 399 50 50
+90.232 399 50 50

Chip Bebek

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, mikro akışkan chip teknolojisi ile tüp bebek uygulamalarında başarı oranının arttığını söyledi.
Medical Park İzmir Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, tüp bebek tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi. Tüp bebek tedavi başarısında yumurta kalitesi kadar bir diğer önemli konunun sağlıklı sperm seçimi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Işık, "Sıklıkla kullanılan yöntem, mikroskop altında spermlerin dış görüntüsü ve hareketinin değerlendirilmesidir. Böylece embriyolog tarafından her ne kadar en sağlıklı spermler seçilmeye çalışılsa da özellikle sperm kalitesi ileri derecede bozuk örneklerde seçim oldukça zordur. Bu zorluğa ek olarak genetik yapısı bozuk olan hasarlı spermlerin ayıklanması da nerede ise mümkün değildir. Bu yüzden, daha az DNA hasarı olan daha kaliteli ve sağlıklı spermleri seçmeye yönelik teknolojiler üzerinde çalışılmaktadır. Bunlardan birisi mikro akışkan chip teknolojisidir" dedi.

"Taklit ediliyor"

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, 6 ay-1 yıl süreyle düzenli korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebeliğin başarılamamasının infertilite olarak tanımlandığını belirterek, "Mikro akışkan chip teknolojisinde doğal anatomik yapı taklit edilmekte ve kadın üreme sistemine benzeyen fizyolojik bir mikro kanalda, ilerleyebilen ve yolu tamamlayabilen sağlıklı spermler seçilerek, hasarlı ve sağlıksız spermler elenebilmektedir. Bu yöntemin diğer bir avantajı da santrifüj gibi ek işlemlere gerekliliği ortadan kaldırması ve spermin doğrudan kullanılabilmesidir. Böylece spermin yapısal hasarı önlenmiş olmaktadır. Bu teknoloji hem tüp bebek uygulamalarında hem de aşılamalarda tedavi başarısını artırmak için güvenle uygulanan bir yöntem haline gelmiştir" diye konuştu.

#tüpbebek #ivf #tedavi #izmir

Paylaş :

Ahmet Zeki Işık

Ahmet Zeki Işık

İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi  Medical Park İzmir Tüp Bebek Merkezi Sorumlu... Devamı....

İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi Bölümünü

Yakından Tanıyın Gözat...